Broušení nožů je hračka, hravě je naostříte za pomoci obyčejného hrnku

Pokud chcete, aby se vám v kuchyni vždy dobře pracovalo, musíte si vzít k ruce ty správné pomocníky – ostré nože.

Broušení nože ocílkou i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Broušení kuchyňských nožů je základním předpokladem pro zachování jejich funkčnosti a dlouhé životnosti. Časem se však otupí i ty nejlepší, což ztěžuje krájení a snižuje bezpečnost. Existuje však starý, jednoduchý trik, které je snadno vrátí do původního stavu. A potřebovat k němu budete jen docela obyčejný keramický hrnek.

Broušení nožů pomocí keramického hrnku

Najděte mezi svým kuchyňským nádobím keramický hrnek nebo misku s neglazovaným kruhem na dně. Tato neglazovaná část je drsná a funguje podobně jako brusný kámen. Poté položte hrnek dnem vzhůru na rovný povrch. „Aby neklouzal, můžete jej položit na suchou utěrku na nádobí,“ radí k tématu čtenář Jiří K. z Pičína. A přidává i správný postup.

Držte nůž v úhlu 15 stupňů k neglazované části hrnku. Jemně ho posouvejte dolů po hrnku, od základny čepele ke špičce, a ujistěte se, že takto pracujete po celé délce čepele. Opakujte tento pohyb několikrát na jedné straně čepele a poté přejděte na druhou stranu. Pro dosažení nejlepších výsledků dbejte na to, abyste úhel a tlak udržovali stále stejný.“

Tato metoda sice podle webu PrimaNápady nenahradí profesionální broušení, ale je to rychlý a účinný způsob, jak v nouzi ostrost nože přece jen o něco vylepšit. Mezi další podobné techniky patří například i namáčení ostří do vody se solí, jak psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Když brousek nemůže, jednoduchá rada pomůže: Profík na broušení nožů poradí, jak snadno bez brousku naostřit i ten nejtupější nůž

Komplexní broušení pomocí brusného kamene

Pro ty, kteří hledají důkladnější metodu broušení, je vynikající volbou brusný kámen. Zvolte ten dvouzrnný, který nabízí hrubý i jemný povrch.

  • Kámen položte na ručník, aby neklouzal, a důkladně jej navlhčete vodou. Kámen by měl být po celou dobu broušení mokrý, aby byl zajištěn hladký pohyb a nedošlo k poškození nože.
  • Držte nůž pod úhlem 15 stupňů k hrubé straně kamene.
  • Posouvejte ho po kameni od základny ke špičce a vyvíjejte na něj přitom rovnoměrný tlak.
  • Opakujte 3 až 5krát a poté nůž otřete, abyste odstranili případné zbytky.
  • Nakonec obraťte kámen na jemnější stranu a postup opakujte, abyste ostří nože vyhladili.
Tento postup je známý jako „hrnčířská metoda" a je skvělým způsobem, jak rychle naostřit nože doma. Stačí jen najít poctivý hrnek po babičce. iZdroj fotografie: Depositphotos
Tento postup je známý jako „hrnčířská metoda“ a je skvělým způsobem, jak rychle naostřit nože doma. Stačí jen najít poctivý hrnek po babičce

Testování ostrosti nože

Po nabroušení je podle webu iReceptář také důležité vyzkoušet ostří nože, abyste se ujistili, že je připraven k použití. K tomu se skvěle hodí papír. Uchopte ho za jeden roh a zkuste ho nožem přeříznout pod úhlem 45 stupňů. Ostrý nůž by měl řezat čistě a bez námahy. Další praktický test spočívá v krájení rajčete (ten máme v redakci o něco raději). Ostrý nůž by měl jeho slupku snadno proříznout, aniž by plod rozmačkal.

Jan na broušení nože na kameni a ocílce

Jak dbáte o kondici svých nožů vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články