Otvor v umyvadle pod kohoutkem má zásadní roli: Musí se pravidelně čistit, jinak následuje nepříjemný zápach

Pokud není druhý otvor v umyvadle pravidelně čištěn, mohou se v něm hromadit nečistoty, bakterie a jiné organické látky, což může vést k nepříjemnému zápachu.

I žumpa má svá pravidla: Pokuta až 20 000 Kč aneb jak se jí vyhnout i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při každodenních rituálech mytí rukou, nádobí apod. často přehlížíme jednoho neopěvovaného hrdinu, který se skrývá „pod povrchem“ našeho umyvadla – odtokový otvor. Tento nenápadný otvor nejenže zajišťuje plynulý odtok vody, ale hraje zásadní roli v prevenci potenciálních katastrof, jako jsou přetékající dřezy a nepříjemné pachy.

Viník: nekontrolovaný průtok vody

Odtokový otvor sice pilně usnadňuje odtok vody, ale někdy se stává i spoluviníkem našich občasných přehmatů (jak jsem si totiž sama ověřila – pokud umyvadlo zašpuntujete a pustíte na plno, pak jeho kapacita leckdy prostě nestačí). Časem se totiž stane magnetem na nečistoty (zbytky mýdla nebo třeba čisticích prostředků). A zanedbání jeho údržby může mít za následek nevítaný důsledek – nepříjemný zápach, jak upozorňuje web iReceptář.

Účinné techniky čištění

Udržování této důležité součásti umyvadla nebo vany v nejlepší kondici nemusí být náročný úkol. Jednu z jednoduchých, ale účinných metod představuje navlhčení vatového tamponu octem a důkladné otření vnitřku odtokového otvoru. Přirozené čisticí vlastnosti octa pomáhají rozpouštět nahromaděnou špínu a odstraňovat nepříjemné pachy. Alternativně lze do odtokového otvoru opatrně vložit i kousek drátu s vatovým polštářkem namočeným v octu. Tento kutilský nástroj se osvědčil při dosahování těžko přístupných míst a zajišťuje důkladné vyčištění.

Vyčistí vanu, obklady i umyvadlo: Zbytečně kupujeme drahé čisticí prostředky, přitom máme doma stejně účinné za pár korun

Nepřítel uvnitř: Bakterie a plísně

Odtokový otvor nás sice může zachránit před případným vytopením, ale zároveň vytváří prostředí vhodné pro růst bakterií a plísní. S tímto problémem nám však poradila čtenářka Jana U. z Radostova. „Já nedám dopustit na každotýdenní použití směsi jedlé sody a citronové šťávy. Tu naliji přímo do odtokového otvoru. Jedlá soda působí jako přírodní abrazivum, zatímco citronová šťáva má antibakteriální a dezinfekční účinky. Na plísně je to skvělé.“

Na vyčištění koupelny bohatě stačí obyčejný vinný ocet iZdroj fotografie: Freepik
Otvor v umyvadle pod kohoutkem hraje důležitou roli při odvádění vody a zabránění přetečení. Pokud není čištěn, mohou se v něm hromadit nečistoty

Web Nápady-Návody pak jako závěrečný krok doporučuje propláchnutím vařící vodou. Tento závěrečný krok nejen zajistí odstranění všech zbývajících nečistot, ale také napomůže celkové sterilizaci tohoto místa. A vyzkoušet můžete i osvědčený domácí čistič vhodný pro celou koupelnu, a to podle receptu redakce Chalupáři-Zahrádkáři.

Plíseň v panelovém bytě a co o ní vědět

Jak jste si s údržbou umyvadla poradili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články