Antimikrobiální vlastnosti tea tree oleje jsou způsobeny přítomností látek, jako je např. terpinen-4-ol, které mají schopnost bojovat třeba proti plísním.
Plíseň v domě není jen nevzhlednou překážkou, ale také zdravotním rizikem, které může způsobit astma nebo alergie. Boj proti ní však nemusí vždy vyžadovat agresivní chemické prostředky. Překvapivě mohou být stejně účinné i ty přírodní – třeba tea tree olej a bílý ocet.
Tea Tree Oil: přírodní řešení proti plísním
Čajovníkový olej má silné antibakteriální a antifungální vlastnosti. Stojí za nimi především jeho hlavní účinná látka Terpinen-4-ol, která pomáhá ničit bakterie, plísně a kvasinky. A skvěle působí také proti plísním – jen je třeba dodržet tu správnou koncentraci.
- Smíchejte 2 čajové lžičky tea tree oleje se 2 šálky vody.
- Roztok přelijte do lahvičky s rozprašovačem pro snadnou aplikaci.
- Hojně jej nastříkejte na místa napadená plísní.
- Nechte ho působit asi 10 minut a poté místo otřete ručníkem.
- Plíseň zmizí skoro sama.
„Na skvrny od plísně použijte saponát nebo je jednoduše zamalujte,“ radí čtenář Petr N. z Opočna. „V případě přetrvávajících problémů opakujte tento postup dvakrát týdně po dobu jednoho měsíce. Uvidíte, že to zabere.“
Síla bílého octa
Web Vlasta však doporučuje jiný postup. Pokud ho chcete vyzkoušet, pak na plíseň nastříkejte bílý ocet a počkejte alespoň hodinu. Mírná kyselina v něm obsažená totiž rozkládá plíseň, aniž by poškozovala životní prostředí. Nakonec mrtvou plíseň jemně odstraňte vlhkým hadříkem nebo houbou. Nezapomeňte si ale vzít gumové rukavice, abyste si chránili ruce – i ocet je totiž dokáže nepříjemně poleptat, to už jsem si sama párkrát vyzkoušela.
A kde se plísně berou? Web ProŽeny uvádí, že za to může především vysoká vzdušná vlhkost. Ta by se měla pohybovat okolo 50 % a nepřekračovat 60 %. Vyřešit to může cílené větrání. Zaměřte se při něm zejména na oblasti s vysokou vlhkostí, jako jsou koupelny a kuchyně. Po horké sprše nebo vaření tak vždy otevřete okno nebo pusťte ventilátor. Vlhkost vzduchu mohou pomoci regulovat také rostliny, odvlhčovače nebo vysoušeče vzduchu – více o jejich použití psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto nedávném článku.