Drahá hnojiva už jsou dávno pasé. Sazenice klidně vyživíte i tím, co najdete třeba v domácí lékárničce. Bude se jim dařit skvěle.
V zahradnictví vede snaha o pěstování zdravých a odolných sazenic rajčat a paprik často k použití nesčetných složitých technik a drahých hnojiv. Někdy se však nejúčinnější řešení skrývají v těch nejjednodušších prvcích, které jsou skryté v našich domovech. Dobrým pomocníkem vám může být například jód, jak píše web iFood.
Odkaz jódu v zemědělství
Cesta jódu od lékařského antiseptika k základnímu kameni péči o zahradu sahá až do 19. století, kdy průkopnický chemik Justus von Liebig poprvé zdokumentoval jeho pozitivní účinky na růst rostlin. Úloha jódu spočívá podle něj v optimalizaci dusíkového cyklu v rostlinách, zlepšování příjmu živin a posilování jejich celkového zdraví a vitality – více o tom psali Chalupáři-Zahrádkáři například v tomto nedávném článku.
Jódový vzorec: Katalyzátor růstu
Zatímco složité biochemické cesty, kterými jód prospívá rostlinám, jsou možná stále částečně zahaleny tajemstvím, jeho praktické využití na zahradě je podle informací z webu Farm.TomatHouse jednoduché a pozoruhodně účinné. Klíč k využití plného potenciálu jódu spočívá v jeho pečlivém ředění a aplikaci, která zajistí, že sazenice dostanou správné množství této životně důležité živiny bez rizika předávkování.
Péče před výsadbou
Mladým sazenicím, které se teprve chystají na přesazení do většího květináče (nebo přímo na záhon), může podle mých zkušeností šetrné seznámení s jódem výrazně pomoci. Pohnojte je proto jednou kapkou jódu (resp. jódové tinktury z lékárny) rozmíchanou v 1,5 litru vody. Tento roztok vytvoří pro tyto křehké rostliny dokonalé tonikum a určitě jim neublíží. Doporučuji podávání tohoto roztoku pomocí kapátka nebo malé lžičky jednou týdně – víc rozhodně není třeba.
Výživa po přesazení
Jak sazenice rostou, jejich potřeba jódu se mírně zvyšuje. Použijte proto roztok jedné kapky jódu na litr vody na každou rostlinu, a to každý týden. Tato aplikace zajistí optimální podporu vyvíjejícího se kořenového systému, což je rozhodně žádoucí. Tento včasný zásah podporuje robustní strukturu sazenic schopnou podporovat bohaté výnosy.