Popel vzniklý ze spalování dřeva rozhodně nepatří do popelnice. Naopak – může vám pomoci skvěle vyživit vaši zahradu.
Dřevěný popel získaný spalováním dřeva nebo zemědělských zbytků nebo získaný od důvěryhodných výrobců slouží jako neocenitelný zdroj draslíku, vápníku, hořčíku a stopových prvků důležitých pro zdravý vývoj rostlin. Hodí se pro celo řadu druhů – podle webu iReceptář jím vezmou zavděk i brambory.
Provádění techniky hnojení popelem
Vše je vlastně velmi jednoduché. Před výsadbou se každá jamka pro brambory vysype jednou polévkovou lžící směsi popela, což jednoduše zajistí se růst velkých a zdravých brambor. Tato jednoduchá, ale strategická aplikace podle webu TakToJeNášSvět velmi účinně řeší problémy s drátovci a zajišťuje bohatou a silnou úrodu.
Proč je popel zahradnickým zázrakem
Důvodem pro použití dřevěného popela jako hnojiva je jeho komplexní minerální profil, zahrnující mimo jiné vápník, hořčík, draslík a fosfor. Tyto minerály hrají klíčovou roli ve zdraví rostlin: vápník zajišťuje silný růst kořenů, draslík posiluje rostliny proti chorobám a suchu a fosfor podporuje vývoj kořenů, kvetení a tvorbu plodů.
Nelze opomenout ani to, že popel do výživy všech rostlin přispívá také sodíkem, který napomáhá hospodaření s vodou, a hořčíkem, který je nezbytný pro účinné vstřebávání živin a fotosyntézu. Kromě těchto obsahuje popel přibližně třicet dalších stopových prvků, jako je křemík, mangan, bór, síra a železo, o čemž Chalupáři-Zahrádkáři také informovali.
Popel proti slimákům
Tím však jeho role stále ještě nekončí. Jak už Chalupáři-Zahrádkáři prověřovali dříve, skvěle se například hodí i proti slimákům. Jeho ostré částice podle mých zkušenostní nesnáší, takže ho stačí rozsypat okolo všech záhonů a máte vystaráno. Nezapomeňte však na to, že je nutné jej po dešti znovu aplikovat, protože voda ho smyje. A ve vyšších koncentracích může být popel také účinným prostředkem proti drátovcům, do záhonu ho však musíte zapracovat už na podzim.