Aby vaši úrodu cibule letos opravdu nic neohrozilo, vezměte si při její výsadbě k ruce jedlou sodu. Má skoro zázračné účinky.
Pokud chcete, aby se letos úroda vaší cibule opravdu vydařila, namočte ji ve vodě s jedlou sodou. Příprava tohoto „zázračného“ roztoku je stejně jednoduchá jako rychlá. Vše, co potřebujete, je voda a jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný), běžná domácí surovina s protiplísňovými a antiseptickými vlastnostmi.
Jak na namáčení cibule v sodě
Rozpuštěním 1 polévkové lžíce jedlé sody v 1 litru vody a zahřátím roztoku na 60 stupňů Celsia vytvoříte prostředí nepřátelské vůči plísňovým onemocněním a naopak příznivé pro silný růst mladých cibulí, jak informuje web iBuilder. Cibuli v něm stačí máčet pouhou půlhodinu (před výsadbou ji však nezapomeňte nechat oschnout).
Ponořte se do výhod sodové lázně
Cibule ošetřené sodným roztokem nejen rychleji klíčí, ale také se u nich vytváří silnější kořenový systém. Tento robustní start je klíčový pro další fáze růstu a vytváří předpoklady pro zdravější a produktivnější rostliny. Navíc antimykotické a antiseptické vlastnosti jedlé sody podle webu TomatHouse posilují cibuli proti infekcím a škůdcům.
Delší trvanlivost při skladování
Neočekávaným, ale vítaným přínosem je i prodloužení skladovatelnosti cibule poté, co ji sklidíte. Zvýšená odolnost se projevuje sníženou mírou kažení, takže si cibuli můžete vychutnávat delší dobu – a to bez ztráty kvality.
Rady pro výsadbu pro optimální růst
Na záhonu vytvořte mělké brázdy, přibližně tak hluboké, jako dvojnásobek výšky cibule. Sazečky umístěte kořeny dolů a rozmístěte je přibližně 10 až 15 cm od sebe do řádků vzdálených 20 cm, přičemž vzdálenost upravte podle velikosti vybrané odrůdy cibule (více se tomuto tématu Chalupáři-Zahrádkáři věnovali zde).
„Doporučuji zakrytí záhonu bílou netkanou textilií může vytvořit příznivé mikroklima a poskytnout dodatečnou ochranu proti škůdcům – alespoň v prvních pár týdnech,“ radí zkušený zahradník Marcel K. z Albrechtic. Já to dělám také tak – určitě tím nic nezkazím, ba naopak.