Pokud chcete zatočit se slimáky na své zahradě, nemusíte sázet na drahou chemii. Skvěle si s nimi poradí třeba čedičová moučka.
Kromě času a energie, kterou zahradníci vkládají do pěstování rostlin a jejich pravidelné péče, musí se často taky vypořádat s přítomností nežádoucích škůdců. Slimáci a šneci patří mezi jedny z nejnepříjemnějších nevítaných hostů, které na své zahradě můžete potkat, jak píše web ModerníZahrada. Během pár hodin dokáží vysazené rostliny ve sklenících i venkovních záhonech zlikvidovat, a tím i veškeré šance na bohatou úrodu.
Čedičová moučka slimáky odradí
Pokud hledáte opravdu jednoduchý a levný recept proti slimákům vsaďte na čedičovou moučku. Tu koupíte v každém dobře zásobeném obchodě a její použití je podle mých zkušeností opravdu velmi jednoduché.
Stačí ji totiž jen rozsypat okolo záhonů, na které chcete těmto škůdcům zamezit v přístupu. Její ostré hrany jim budou připadat tak nepřekonatelné, že se raději odplazí jinam. Květiny lze před nimi ochránit cestičkou ze štěrku nebo písku, který se slimákům špatně překonává, a proto se mu raději vyhnou. Alternativou jsou rozdrcené vaječné skořápky nebo třeba dřevěný popel, o jehož použití psali Chalupáři-Zahrádkáři nedávno.
Nejlepší pasti na slimáky
Nastražit na ně můžete i pivní past, na niž budete potřebovat plastový kelímek, případně seříznutou prázdnou PET láhev. Ta se naplní do ¾ pivem. Kelímek nebo láhev se pak na zahrádce zakope do země tak, aby byly 1 centimetr nad úrovní zeminy. Vůně piva slimáky přiláká a ti do něho popadají – pak už je stačí jen zlikvidovat.
Aromatické rostliny slimáky odpuzují
Slimákům se příliš nelíbí vůně aromatických rostlin, jako jsou šalvěj, měsíček, levandule, lichořeřišnice, kontryhel či řeřicha. Oplatí se proto tyto byliny nasadit tam, kde potřebujete ochránit svou úrodu zeleniny nebo květin. V praxi se však může stát, že tato past nebude tolik účinná, protože koncentrace éterických výparů je proměnlivá. Sázkou na jistotu jsou tak podle webu iReceptář jen ty druhy, které jim nechutnají.