Hlavní pravidla pro maximální úrodu šťavnatých paprik. Sklizeň bude tak velká, že ji nebudete stíhat rozdávat

                   

Péče o tuto zeleninu není těžká, stačí jen vsadit na ten správný a osvědčený způsob a uvidíte sami, že vám poroste doslova před očima. I když paprika setá, nazývaná někdy paprika roční (Capsicum annuum), nepochází z našich krajů, dokázala se velmi dobře našim podmínkám přizpůsobit. Její plody obsahují vitamíny C, A a K a samozřejmě i významné stopové prvky jako draslík, vápník, hořčík a fosfor.

Správná výživa jako základ péče o papriky

Možná vás to překvapí, ale papriky nemají rády kyselou půdu. Pěstujte je proto spíše v dobře vyzrálém kompostu zásobeném všemi nezbytnými živinami. U paprik je důležitý zejména molybden. A nezáleží na tom, jestli vám na zahradě roste paprika setá (Capsicum annuum) nebo chilli odrůdy, jako je třeba paprika čínská (Capsicum chinense), jež obsahuje pálivý a léčivý alkaloid kapsaicin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak ale vašim rostlinám zajistit dostatek molybdenu? Způsobů existuje celá řada. Na dno výsadbového důlku můžete dát křemelinu, dobře rozložený humus bez semínek plevelů nebo velkou hrst peří, a to od jakékoli drůbeže. Možné je i použití hnoje, ovšem takového, který byl zbaven nadbytku dusíku. Stačí ho na rok uložit na kompost a překrýt ho vrstvou zeminy. Takovou výživu papriky jednoznačně ocení.

Dvě papriky v jednom důlku prospívají lépe

Až budete příště sázet papriky, vytvořte pro ně důlek o něco větší a do každého rohu zasaďte jednu sazenici. Dvě rostlinky se totiž vzájemně ochrání, podpoří se v růstu kořenového systému a naučí se i lépe hospodařit s vodou. Další péče o ně je tak už nenáročná. Zaskočit by vás mohly snad jen plísňové choroby. Použijte proto preventivně přípravek proti těmto nepříjemným nemocem.

iZdroj fotografie: Freepik

Ochraňte papriky před dalšími riziky

A nezapomeňte ani na důkladnou zálivku. Papriky jsou na nedostatek vody velmi citlivé. Vyschnutí záhonu však můžete předejít použitím správného mulče. Vrstva slámy, sena nebo třeba kousků kůry ochrání zeminu zejména v horkých letních dnech před nadměrným výparem tolik ceněné vlhkosti. Ten navíc ochrání rostliny i před prorůstáním plevelů a některými škůdci, kteří přežívají v půdě. A to se rozhodně vyplatí.

Chcete rostlinám dodat další živiny? Místo chemie můžete použít po všech stránkách prospěšný dřevěný popel. Stačí jedna velká lžíce na jednu rostlinu. Zapracujte ho do půdy v okolí kořenů a důkladně zalijte. A na co si ještě dát pozor? Nikdy rostliny nepřemokřujte a chraňte je před větrem. Nezapomeňte ani na vhodnou oporu. Jedině tak se budete moci těšit z velké úrody paprik až do konce sezóny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články