Pokud si chcete letos užívat opravdu obří úrodu sazenic rajčat, pak se musíte zaměřit už na péči o ty nejmenší sazeničky.
Příslib šťavnatých, doma vypěstovaných rajčat pohání sny mnoha začínajících i zkušených zahrádkářů. Tato cesta je však plná výzev, které mohou při neopatrném postupu změnit sny ve zklamání. Na co si dát pozor?
Nebezpečí nadměrné vlhkosti
Voda je život, ale pokud jde o sazenice rajčat, rozhodně by se to sní nemělo přehánět, jak píše web iReceptář. Přemokření je častým chybným krokem, který vede k řadě problémů, včetně hniloby kořenů a různých houbových chorob. Tyto podmínky vytvářejí pro sazenice nehostinné prostředí, zpomalují jejich růst a mohou vést dokonce i k jejich zániku.
„Dbejte na to, aby byla půda pro sazenice vlhká, ale nikdy ne přemokřená. Dodržujte důsledný plán zavlažování a nechte povrch půdy mezi jednotlivými zálivkami mírně vyschnout. Zásadní je dobrá drenáž – proto zvažte přidání perlitu nebo písku na dno květináče nebo přímo do substrátu, abyste zlepšili provzdušnění půdy a průtok vody,“ radí květinářka Jitka K. z Brna, která v minulosti redakci Chalupáři-Zahrádkáři už s péčí o sazenice radila.
Dejte sazenicím prostor k růstu
„Rajčata jsou společenská, ale ne klaustrofobická,“ říkávala vždycky trochu s nadsázkou moje teta. Pokud je tedy zasadíte příliš blízko sebe, je to recept na špatnou cirkulaci vzduchu. To může zvýšit riziko šíření chorob a omezit jejich přístup ke slunečnímu světlu.
Zajistěte, aby vaše sazenice nezůstaly potmě
Sazenice pěstované v nedostatečných světelných podmínkách se natahují za světlem a bývají proto tenké a slabé. To podle webu RadímeJak zhoršuje jejich vitalitu. Riskujete tak, se vám docela uhynou. A jaké je vhodné řešení tohoto problému? Umístěte je na okno orientované na jih nebo pod pěstební světla, abyste jim zajistili alespoň 6 až 8 hodin přímého slunečního světla nebo 14 až 16 hodin umělého osvětlení denně. Pokud používáte pěstební světla, upravujte jejich výšku podle toho, jak sazenice rostou, abyste zabránili spálení.