Na zahradě se vyplatí vysadit měsíček, odpudí mšice i slimáky

Měsíček lékařský krásně vypadá. Kromě toho ale přispívá vašemu zdraví a chrání rostliny před všemožnými škůdci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování plodin a okrasných rostlin je pro mnohé velkou zábavou, životní láskou a vášní i pýchou. I já mám ráda, když mi přátelé a rodina zahradu chválí, protože vím, kolik práce dá ji nejen udržovat, ale také vybrat ty správné rostliny, kterým se zde bude dařit. Asi největší hrozbou jsou pro každého zahrádkáře škůdci. Přestože jsou neodmyslitelnou a důležitou součástí ekosystému, jejich přítomnost často nevěstí nic dobrého. Naopak, jejich konání má na výpěstky fatální dopad. Přitom s nimi lze bojovat i přírodní cestou.

Bylinky je odhání

Mnoho zkušených zahrádkářů sází na chemické přípravky, které jsou nesmírně efektivní. „Já se snažím chemii vyhýbat, jak to jde. Přijde mi nesmyslné, že se snažím pěstovat zdravou zeleninu, ale sypu pod ni syntetické látky,“ říká naše čtenářka paní Zlatuše M. z Kladna. Škůdce je přitom často možné odlákat silně aromatickými vůněmi. Například mravenci nesnáší řebříček, o čemž Chalupáři-Zahrádkáři už psali, ovšem i jiné byliny dělají na zahrádce divy.

Mravenci představují pro plodiny velkou hrozbu. Chovají si mšice, které přenášejí z rostliny na rostlinu a mohou tak způsobit obrovskou škodu. Zatímco na mraveniště funguje i obyčejná mouka, jak Chalupáři-Zahrádkáři informovali, vsadit můžete i na různé byliny. Například aksamitník nejen dobře vypadá, také ale svou silnou vůní odláká kromě mravenců i slimáky, mšice a jiné škůdce. Podobné účinky má ale také měsíček lékařský (Calendula officinalis).

Už žádné mandelinky na bramborách

Jak na mandelinku bramborovou: Obávaného škůdce brambor odežene kopr a měsíček

Měsíček pro zdravé rostliny i kůži

Tato léčivá bylina se hojně využívá v kosmetice, květy je ale možné i konzumovat. Přidat je můžete do salátů i pomazánek, jak radí web SoapHoria. Pěstovat jej můžete i doma a nejen že poslouží vašemu tělu, ochrání také rostliny před ničiteli zahrady.

Měsíček lékařský iZdroj fotografie: Piqsels
Květy měsíčku je možné i konzumovat, jejich výsadbou ale hlavně zabráníte šíření škůdců

Výsadbou měsíčku lékařského rozhodně započne úspěšný boj se slimáky i mšicemi. Dle webu GardenServis ale odpuzuje také háďátka, svilušky a mravence. Mezi velká pozitiva patří i to, že přirozeně dezinfikuje půdu. Jeho přítomnost tak ocení všechny plodiny na zahradě, obzvláště pak rajčata a brambory, které tyto škůdci často napadají.

Jak bojujete přírodní cestou se škůdci vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články