Obyčejná mouka vyžene všechny mravence ze zahrady

Mravenci v domě nebo na zahradě mohou představovat opravdu nepříjemný problém. Zbavit se jich můžete díky mouce a jiným lidovým trikům.

Mravenci na větvi i Zdroj fotografie: Susanne Nilsson / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
                   

Mravence v domě nebo na zahradě nechce asi nikdo. Na rozdíl od lesa nebo louky tu totiž nejsou vůbec užiteční – dokáží zničit celé rostliny od kořenů až po plody a „navazují přátelské vztahy“ se mšicemi, které roznáší po celé zahradě. Mraveniště můžete najít na nejrůznějších místech, například pod kameny, v zemi, na stromech nebo v květináčích. S mravenci vám pomůže nejen speciální chemie, ale i triky našich babiček.

Mravenci nestráví obyčejnou mouku

Účinnou zbraní proti malým škůdcům je mouka, ať už pšeničná nebo kukuřičná. Ta mravencům sice chutná, neboť obsahuje spoustu sacharidů, zároveň ji však nedokáží strávit. Poté, co se mravenci moukou nakrmí, uhynou. Objevíte-li tedy v domě nebo zahradě místo, kde se shlukují, posypte ho trochou jakékoliv mouky. Jde o bezpečnou, levnou a ekologickou metodu, jen se musíte vyzbrojit trpělivostí a proces opakovat tak dlouho, dokud se hmyz nepřestane vyskytovat.

Mravence odežene i káva a soda

Univerzálními pomocníky v zahradě jsou často kávová sedlina a jedlá soda. Sodu stačí smíchat s moučkovým cukrem v poměru 1:1 a přidat pár kapek vody, aby vznikla nepříliš tekutá pasta. Cukr škůdce přiláká, zpátky do mraveniště si však ponesou i částečky jedlé sody, která je pro ně toxická. Druhá metoda je humánnější. Pokud si rádi dopřáváte kávu, příště zbylou sedlinu nevyhazujte, ale vysušte ji a rozsypejte na místa, kde se mravenci rádi vyskytují. Utečou před její výraznou vůní.

Mraveniště v trávě iZdroj fotografie: Luca Masters / Creative Commons / CC BY 2.0

Z domu je vyžeňte vůněmi

Pokud si mravenci našli ze zahrady cestu až k vám domů, vsaďte na aromatické koření. Tito malí škůdci mají totiž velice citlivý čich a některé vůně nesnesou. Patří mezi ně třeba hřebíček, skořice nebo badyán. Stačí nasypat koření tam, kde se vyskytují, a v případě potřeby postup opakovat. Balkón nebo terasu můžete zase před mravenčí invazí ochránit, pokud do květináčů vysadíte aromatické bylinky, například mátu, meduňku nebo levanduli.

Připravte si přírodní repelent

Nechcete-li používat konvenční spreje, které jsou sice účinné, ale zpravidla plné chemie, vyrobte si vlastní repelent. Smíchejte vodu a čistý alkohol v poměru 1:1 a přidejte asi třicet kapek éterického oleje, například tea tree, hřebíčkového nebo eukalyptového. Přelejte do láhve s rozprašovačem a aplikujte na inkriminovaná místa. Stejně účinná, avšak ne tak příjemně vonící, bude i směs vody s octem. Pamatujte také na to, že žádná z přírodních metod není všemocná, vyplatí se je tedy kombinovat a pravidelně opakovat.

Jak se bránit mravencům v zahradě a ve skleníku

Jak se škodlivému hmyzu bráníte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články