Aby váš česnek vždy a za všech okolností správně prosperoval, musíte mu věnovat péči už od samotného počátku.
Zdraví a odolnost zimního česneku zajišťuje podle webu CulinaBotanica především strategická výsadba a správná výživa půdy. Ale velmi důležité je i správné moření – a právě s ním vám může skvěle pomoci docela obyčejný síran měďnatý.
Jak zbavit česnek zárodků chorob
Pokud jste česnek nevysadili, pak si rozhodně pospěšte – vhodný čas je díky brzkému oteplení skoro pryč. Ovšem ještě předtím, než ho svěříte zemi, ho nezapomeňte správně namořit. Touto technikou ho zbavíte všech škodlivých choroboplodných zárodků. Stačí ho na 20 minut ponořit do roztoku manganistanu draselného nebo síranu měďnatého, pak nechat osušit a vysadit. Tenhle postup mi poradila moje teta a ještě se mi nestalo, že by mě zklamal.
Výběr vhodných hnojiv pro česnek
Na začátku potřebuje tahle zelenina tu správnou vzpruhu. Hledejte proto především hnojiva bohatá na draslík a fosfor, která jsou nezbytná pro celkový zdravotní stav rostlin a jejich odolnost vůči rozmarům počasí. Tyto prvky přispívají k silnému kořenovému systému a celkově zvyšují schopnost česneku prospívat v různých klimatických podmínkách. Perfektní jsou především nechemická organická hnojiva, jako je hnůj, kompost, dřevěný popel a dobře vyzrálý kompost. S nimi chybu neuděláte.
Čerstvý hnůj se nedoporučuje kvůli obsahu amoniaku, který může česneku škodit. Absolutním topem je však v této oblasti humus, po kterém česnek poroste přímo ukázkově – to mi vždy radil můj děda, a to byl nějaký zahradník!
Správná aplikace hnojiv na záhon
Po aplikaci humusu doroste česnek klidně do velikosti dětské pěsti – je však třeba ho do záhonu důkladně zapravit. Dva týdny před výsadbou je vhodné půdu důkladně převrátit. Při prvním přehazování do ní zapravte dobře uleželý hnůj nebo kompost spolu s dřevěným popelem. O týden později proveďte druhé obracení a vpravte do záhonu případně i minerální hnojiva, jako je superfosfát, práškový fosfor, draselná sůl apod.
Pro maximalizaci úrody pak zvažte míchání organických a minerálních hnojiv. Kombinací kbelíku dobře uleželého hnoje, 30 gramů granulovaného superfosfátu a 20 gramů draselné soli lze vytvořit účinnou směs pro podporu růstu česneku už od samého počátku jara. Stejně účinná může být i směs superfosfátu, síranu draselného a dřevěného popela, jak Chalupáři-Zahrádkáři psali již dříve. A pomoci vám může i manganistan.