Fialky vykvetou cobydup, po kvasnicích se mohou doslova utlouct

Africké fialky jsou nenáročné, přesto se při jejich pěstování mohou vyskytnout komplikace. S kvetením mohou pomoci kvasinky.

Proč nikdy nepěstovat fialky v domě: Hrozí vám mnohá rizika i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jsou docela malé a skromné, přesto nadělají spoustu parády. Navzdory svému jménu dokáží parapet rozzářit květy nejen fialové, ale také bílé, červené nebo růžové barvy. Africké fialky dokáží kvést takřka nepřetržitě celý rok (nejbohatěji však v létě), ovšem jen za předpokladu, že dodržujete základní pravidla pěstování. Zjistěte, jak o ně pečovat a v krajním případě je zachránit před uhnitím.

Při pěstování fialky pozor na mokro i přesušení

Fialky budou prospívat za předpokladu, že jim zprostředkujete vhodné podmínky. „Základem je dobře osvětlené místo, poradí si i ve stínu nebo polostínu, nevystavujte je ale přímým slunečním paprskům,“ radí web Gardening How. Nejvíce rostlinám vyhovuje stabilní teplota mezi 20 a 24 °C. Pokud bude dlouhodoběji chladno nebo naopak horko, může to mít pro fialku fatální následky.

fialky

Fialka pokvete celou zimu, stačí k ní hodit banánovou slupku

Při pěstování je důležitý také kvalitní substrát, který by měl být výživný a dostatečně propustný. Podle webu Zijutu je ale možná i metoda hydroponie, tedy bez substrátu. Přemokřená zemina rychle vede k hnilobě kořenů a krčku, což fialka nemusí přežít. Chybou je ale i nedostatečná zálivka. V obou případech nejprve začnou uvadat listy rostliny. Měl by to pro vás být první signál k zahájení záchranné akce. Pokud jste si jisti, že fialka trpí suchem, provádějte zálivku častěji, v případě přemokření musíte rostlinu ošetřit.

Proč africká fialka nekvete iZdroj fotografie: Depositphotos
Snad každý pěstitel fialek se alespoň jednou setkal s komplikací v podobě hniloby krčku a kořenů. Dobrou zprávou je, že i nemocná rostlinka se dá zachránit

Slabé kořeny vyžadují záchrannou akci

Ani hnijící kořeny však nemusí znamenat definitivní konec fialky, to už jsem si sama mnohokrát vyzkoušela. Na pomoc si vezměte vydezinfikovaný ostrý nožík. Květinu vyjměte z květináče a odstraňte všechny nemocné listy a kořeny.

Poté zdraví svých fialek podpořte kvasinkami. 1 lžičku sušeného droždí rozmíchejte v 1 litru vody a nechte 20 minut odpočívat. Pak použijte jako zálivku. Mně obvykle stačí takto fialku zalít dvakrát za sebou v rámci 14 dní a už nasadí poupata. Další tipy pro péči o africké fialky sepsali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto podrobném článku.

Jak na rozmnožování fialek listovými řízky

Jaká pravidla dodržujete při pěstování fialek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články