Plevel se mezi dlažbou už neukáže, skvělým pomocníkem k jeho zničení je sůl

Na plevel není třeba brát do ruky drahé herbicidy. S tím v dlažbě si například skvěle poradí docela obyčejná sůl z kuchyně.

Nejlepší odstraňovač plevele stojí jen 15 Kč. Jde o obyčejný ocet i Zdroj fotografie: Nino Barbieri / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Udržování nádherně vypadajících chodníků a teras může být neustálým bojem s neúnavnou invazí plevele. Tento nevítaný host může čile prorůstat mezi dlažebními kostkami, narušovat harmonický vzhled vaší zahrady či dvorku a jako bonus také nepříjemně zaměstnávat vaše ruce. Naštěstí se vaším spojencem v boji proti těmto otravným rostlinám může stát jednoduchá kuchyňská pomůcka – sůl, jak radí web NašeZahrada.

Jak působí sůl na plevely

Sůl se díky svým vysoušecím vlastnostem používá jako herbicid a konzervační prostředek již po staletí, jak informuje web iReceptář. Při aplikaci na rostliny působí tak, že absorbuje vodu z rostlinných buněk a vysušuje je, takže nejsou schopny dále růst a postupně hynou. Já to vždy vidím v přímém přenosu – stačí pár dní a je po plevelu.

Jak se přírodními prostředky zbavit plevele

Bez chemie a námahy: Plevel z dlaždic odstraní obyčejná sůl s octem

Jak vyhnat plevel z dlažby solí

Nasypte malé množství soli přímo na plevel rostoucí mezi dlažebními kostkami. Tato metoda zajistí, že sůl bude působit pouze na nežádoucí rostliny a omezí se její působení na okolí. V případě větších ploch rozpusťte sůl ve vodě a vytvořte tak silný solný roztok, který můžete nastříkat přímo na nežádoucí zeleň.

Chcete ještě účinnější recept? Pak použijte ten, který nám do redakce zaslala čtenářka Jitka N. z Bohumína. „Smíchejte jeden díl soli s osmi díly horké vody a míchejte, dokud se sůl úplně nerozpustí. Poté přidejte pár kapek saponátu, aby roztok lépe přilnul k listům, a můžete používat. Je to snadné jako facka.“

Plevel na chodníčku iZdroj fotografie: Pixabay
Kořeny plevele dokáží dlažbu vážně poničit

Je také důležité aplikaci solných prostředků správně načasovat, a to tak, aby bylo několik dní po aplikaci suché počasí, aby se sůl nesmyla a neovlivnila další plochy. Na plevel by potom působila méně, což byste zcela jistě nechtěli. A myslete také na to, že nadměrné množství soli může vést k degradaci půdy a snížení její úrodnosti, což ztěžuje růst čehokoli v dané oblasti – tedy nejen plevelů. Chalupáři-Zahrádkáři také doporučují vyzkoušet třeba i jedlou sodu.

Jak proti plevelu bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články