Kořen kostivalu je pomocník číslo jedna, dokáže totiž vzkřísit každou rostlinu

Kejda z kostivalu je pro zahradu jako životabudič – a její přípravu zvládne i opravdový začátečník. A zbavíte se tak plevele.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kořen kostivalu, který je v tradiční bylinné medicíně známý svými hlubokými léčivými a regeneračními účinky, má také neuvěřitelné výhody při zahradničení a péči o rostliny. Díky svému bohatému složení bioaktivních látek může výrazně zlepšit zdraví rostlin a vitalitu půdy.

Hnojivo z kostivalu

V ČR roste několik druhů této bylinky. Zatímco v léčitelství se používá jen kostival lékařský (Symphytum officinale), při péči o zahradu můžete využít i jeho příbuzné, jak radí web ReceptyPrimaNápadů:

  • kostival hlíznatý (Symphytum tuberosum)
  • a kostival srdcovitý (Symphytum cordatum).

Listy kostivalu zalijte ve vhodné nádobě vodou (neměla by být kovová, moje babička vždy říkala, že to ničí živiny) a přikryjte víkem – to kvůli zápachu. Směs nechte kvasit asi 2-4 týdny. Tento proces rozkládá tkáně listů a uvolňuje živiny do tekutiny. Před použitím zřeďte fermentovanou směs kořenů vodou v poměru 1:10.

Kopřiva - přírodní hnojivo

Kopřivy nikdy nevyhazovat, kejda z nich pomůže většině rostlin na zahradě v růstu

Toto účinné hnojivo je podle webu Květiny-Oxalis vhodné zejména pro kvetoucí rostliny a plodonosné keře – ovšem hodí se i pro zeleň, které se nedaří právě nejlépe. Díky optimálnímu složení živin totiž působí doslova jako životabudič. Zálivka jednou týdně stačí.

Kostival se nehodí jen na použití v domácí lékárně. Naopak – skvěle vám může pomoci i při péči o zahradu. Stačí vyrobit kejdu. iZdroj fotografie: Pixabay
Kostival se nehodí jen na použití v domácí lékárně. Naopak – skvěle vám může pomoci i při péči o zahradu. Stačí vyrobit kejdu.

Použití kostivalu v kompostu

Nasekané nebo rozdrcené listy (a dokonce i kořeny) kostivalu lze přidávat přímo do kompostu. Jejich vysoký obsah dusíku a alantoinu podporuje rychlejší rozklad a obohacuje výslednou hmotu o cenné živiny. Dbejte však na rozvrstvení kostivalu mezi ostatní organické materiály, zlepší se tak distribuce živin a urychlí proces kompostování. Ale vsadit můžete i na jiné formy aplikace:

  • Zředěnou kejdu (tentokrát v poměru 1:15) lze díky obsahu kyseliny rozmarýnové použít jako listový postřik proti mšicím a dalším škůdcům.
  • Použití koncentrovanějšího extraktu zase může pomoci regenerovat chudé půdy, zejména zlepšením struktury a dostupnosti živin. Více o možném využití v zahradě psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Jaká přírodní hnojiva používáte na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články