Aby byla letos vaše úroda brambor opravdu hojná, pak si ji pojistěte aplikací toho správného a šikovného hnojiva.
Pokud hledáte ideální přírodní způsob, jak vyživit své brambory, pak vsaďte na hořčičný prášek. Má totiž pro tyto rostliny několik výhod. Obsahuje základní živiny, jako je dusík, fosfor a draslík, spolu se stopovými minerály v čele s vápníkem a hořčíkem. Tyto živiny jsou nezbytné pro podporu silného růstu rostlin a zlepšení vývoje plodů i celkového zdraví vašich zelených společníků, jak informuje web TakToJeNášSvět. Kromě toho vám může nabídnout také protiplísňové a antibakteriální vlastnosti, které pomáhají v boji proti některým chorobám.
Jak hnojit brambory hořčicí
Pro začátek začněte stanovením vhodného množství toho hnojiva. Měli byste použít přibližně 1 polévkovou lžíci hořčičného prášku na metr čtvereční půdy. Odměřené množství rozpusťte v dostatečném množství vody (zhruba čtyři litry na lžíci) v kbelíku nebo konvi na zalévání a dobře promíchejte. Následně je třeba provést správnou aplikaci. Začněte tím, že brambory důkladně zalijete čistou vodou. Tímto krokem zajistíte, že bude půda před aplikací hnojiva dostatečně vlhká a nedojde k poškození kořenů.
Po zalití rostlin čistou vodou aplikujte samotné hnojivo. Dbejte na to, aby byl roztok rovnoměrně rozptýlen a pokryl celou kořenovou zónu. Hořčičné práškové hnojivo však nikdy neaplikujte přímo na listy nebo plody, protože by mohlo dojít k jejich popálení nebo poškození. Vše opakujte každé dva až tři týdny během vegetačního období. Tento pravidelný harmonogram přihnojování zajistí nepřetržitý přísun živin, které podle webu AgroKbTrade podpoří žádoucí růst a vývoj brambor až do pozdního podzimu.
Funguje i kombinace hořčice s popelem
Pokud chcete své brambory pohnojit ještě o něco účinněji, pak k hořčici přimíchejte popel. Potřebovat budete:
- 1 kilogram hořčičného prášku
- 1 kilogram popela
Obě složky důkladně promíchejte a zajistěte, aby se dobře spojily. Poté nasypte kolem každé rostliny přibližně 4 až 5 polévkových lžic (také je můžete do této směsi namočit, pokud ji trochu rozmícháte s vodou – před sázením je však třeba hlízy osušit).
Kdy je nejlepší doba pro aplikaci tohoto hnojiva? Pokud možno vždy mezi zálivkami, jak mi doporučila moje známá zahradnice. Více o použití dřevěného popela na zahradě psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.