Dusičnan vápenatý je pro zahradu opravdu skvělým „multivitamínem.“ Skvěle se hodí například pro hnojení běžné cibule.
Dusičnan vápenatý podle webu ZahrádkářskáPoradna obsahuje značné množství dusíku, vápníku a stopových prvků, což jsou živiny, které jsou pro růst rostlin bez nadsázky klíčové. Jde zejména o dusík, jež hraje klíčovou roli při růstu, fotosyntéze a regulaci příjmu vody.
Jak dusík prospívá rostlinám
Tato živina pomáhá posilovat rostlinné buňky, což vede k silnějšímu růstu. Vápník, další hlavní složka, zase pomáhá zlepšovat strukturu půdy a neutralizuje tu kyselou, čímž poskytuje cibuli příznivější prostředí k jejímu optimálnímu růstu.
Jak správně aplikovat dusičnan vápenatý
Nejvhodnější doba pro aplikaci tohoto pomocníka je těsně před začátkem vegetačního období, tedy několik týdnů před výsadbou cibule. To umožní, aby se dobře integroval do půdy a v případě potřeby začal měnit pH. Jako nouzové hnojení ho však můžete použít i teď – jednoduše ho nasypte na záhon, trochu zapracujte do půdy a dobře zalijte.
„Dávejte pozor, abyste to nepřehnali; stačí lehký poprašek, protože dusičnan vápenatý může vaše rostliny klidně i přehnojit,“ varuje čtenářka Magda P. z Potštátu, která redakci Chalupáři-Zahrádkáři radila s pěstováním cibule už dříve.
Použít můžete i popel
Dalším skvělým hnojivem pro cibuli je i dřevěný popel. Ne každý popel je ale stejný, jak radí web Rostlinky. Je proto vždy nezbytné používat ten pocházející z neošetřeného přírodního dřeva. Jiné druhy mohou obsahovat škodlivé chemické látky, které by mohly vaše rostliny poškodit. Výhody dřevěného popela pro cibuli:
- Optimalizace pH půdy: Cibuli se daří v mírně kyselém až neutrálním pH. Dřevěný popel dokáže neutralizovat příliš kyselou půdu, díky čemuž jsou živiny v ní pro cibuli dostupnější.
- Zásobování živinami: Draslík (uhličitan draselný) obsažený v dřevěném popelu je životně důležitou živinou, která podporuje zdravější funkci buněk rostlin a napomáhá odolnosti vůči chorobám.
- Odpuzuje škůdce: Dřevěný popel je také známý svou schopností odpuzovat škůdce, včetně některých druhů kořenožravých larev.