Perfektní start cibule sazečky na záhonu: Po manganistanu draselném se jí bude dařit jedna báseň

Manganistan draselný rozhodně nemůže na vaší zahradě chybět. Skvěle vám pomůže třeba při výsadbě cibule.

Perfektní start cibule sazečky na záhonu: Manganistan draselný i Zdroj fotografie: Шатилло Г.В. / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Správným zasazením cibulí sazeček do záhonu jim můžete zajistit silný růst a plodnost. Mezi počáteční a nejdůležitější kroky patří použití roztoku manganistanu draselného, který tyto mladé rostliny dezinfikuje a podporuje jejich dobrý zdravotní stav, jak píše web NašeZahrada.

Účinnost manganistanu draselného

Před výsadbou je nezbytné očistit mladé cibulky od všech nečistot a zbytků. Oblíbenou alternativou je mezi zahrádkáři použití 1% roztoku manganistanu draselného. Toto ošetření slouží k likvidaci patogenů, které by mohly na cibulích ulpět, a zvyšuje jejich odolnost a růst. A přitom je stačí ponořit na pouhých 30 až 40 minut (já je jednou omylem nechala ponořené přes dvě hodiny a vůbec nic se nestalo, takže se toho nebojte).

Zlepšení zdraví půdy a rostlin pomocí popela a soli

Další vrstva ochrany spočívá ve strategickém použití dřevěného popela a špetky soli (o moření solí psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku). Popel je vhodné nasypat přímo do výsadbových jamek – působí v nich jako přírodní hnojivo a také pomáhá odradit škůdce. Sůl zase může narušit životní cyklus některých půdních škůdců, aniž by poškodila sazenice, pokud se používá střídmě.

Bohatá úroda řepy je na dosah: Díky manganistanu draselnému s ní zaplníte celý sklep

Správné techniky výsadby

Úspěšný růst cibule začíná správnou výsadbou. Rozhodující je podle informací z webu iReceptář především hloubka a vzdálenost jamek, které by měly být hluboké přibližně 5 až 7 cm a vzdálené od sebe přibližně 10 až 15 cm. Myslete také na to, že cibuli se nejlépe daří na plném slunci a pro účinné zakořenění vyžaduje pravidelnou zálivku. Později je samozřejmě možné z množstvím vody „ubrat“, záhon by však nikdy neměl vyschnout takříkajíc na troud.

Aby se vaši cibuli letos dařilo opravdu skvěle, musíte jí před výsadbou dát tu správnou vzpruhu. Pomůže koupel v manganistanu. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vaši cibuli letos dařilo opravdu skvěle, musíte jí před výsadbou dát tu správnou vzpruhu. Pomůže koupel v manganistanu

Průběžná péče je nezbytná

Myslete také na pravidelné pletí a vodu. Je důležité dávat pozor na příznaky potíží rostlin, jako je zakrnělý růst nebo žloutnutí listů, které mohou znamenat nedostatek živin nebo přemokření,“ radí na závěr čtenářka Magda P. z Potštátu.

Příprava záhonu pro cibuli a jak na to

Jak se o vysazenou cibuli staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články