Cibule bude obří a šťavnatá, stačí ji pohnojit obyčejným popelem

Pokud si chcete zajistit maximální úrodu cibule, musíte ji správně vyživit. Pomůže vám docela obyčejný dřevěný popel.

Proč dávat cibuli pod polštář: Dokáže zničit negativní myšlenky i Zdroj fotografie: Peachyeung316 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Správná péče o cibuli by měla začít ještě předtím, než vůbec semínka nebo sazečku svěříte zemi. Před výsadbou proto zapravte do půdy přibližně 7 kg vyzrálého kompostu na metr čtvereční spolu s 60 g vyváženého hnojiva NPK na metr čtvereční. Tato základní vrstva živin pomůže nastartovat růst cibule po všech stránkách, jak píše web NašeZahrada.

Aplikace humusu

A totéž platí i pro oblíbený humus. Obohacení půdy tímto oblíbeným hnojivem by mělo být provedeno již během přípravné fáze. Rozprostřete ho v rovnoměrné vrstvě po celém záhonu a přimíchejte ho do horních 20 cm půdy. Tím zajistíte, že živiny budou dostupné přímo tam, kde je cibule může snadno přijímat, jak informuje web Rostlinky.

Začněte dobře už od začátku

Semena cibule by se měla vysévat do hloubky asi 3 cm, zatímco cibule sazečky by se měly vysazovat do hloubky asi 5 cm. Správné rozestupy jsou zásadní, aby každá cibule měla dostatek prostoru k růstu bez jakákoliv konkurence.

Dobře si naplánujte, kam cibuli vysadíte

Cibuli na stejném místě nikdy nesázejte, úroda pak bude úplně nulová

Pravidelné přihnojování

Cibuli prospívá pravidelné přikrmování, zejména během vrcholu vegetačního období. Každé dva týdny lze použít tekuté hnojivo z kompostu (nebo dobře uleželého hnoje). Tím se zvýší obsah živin v půdě a podpoří růst větších cibulí. Příprava je jednoduchá – jeden kilogram hnoje nebo kompostu zalijte 10 litry vody a přihoďte dva šálky dřevěného popela. Nechte dva dny vylouhovat, a poté použijte jako zálivku (zbytky můžete opět vyhodit na kompost).

Pokud chcete svou zradu vyživit rychle a přírodně, nikdy byste neměli vyhazovat cibulové slupky. Obsahují mnoho živin. iZdroj fotografie: Pixabay
Cibule je na zahradě velmi oblíbenou zeleninou. Abyste si mohli užít její maximální úrodu, dopřejte jí právě teď ty správné živiny.

Příprava hnojiva s kyselinou boritou

Ovšem sáhnout můžete i po starých domácích zásobách – kyselině borité. Pro přípravu tohoto hnojiva rozpusťte 5 g kyseliny borité v troše teplé vody. Poté vše zřeďte vodou trochu mléka nebo kefíru a smíchejte jej s roztokem kyseliny borité. Tuto směs přidejte do 10 litrů vody a vmíchejte do ní ještě čtyři polévkové lžíce popela. Tímto roztokem bohatým na živiny můžete zalévat cibuli dvakrát do měsíce. A nezapomeňte ani na správný termín sklizně, o něm už Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

Pěstovat mrkev a cibuli vedle sebe na jednom záhoně může být velmi výhodné

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro pěstování cibule?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články