Pro bohatou úrodu zvažte přidání hnojiv bohatých na draslík, abyste zajistili optimální zdraví rostlin. Skvělá je hořčice s popelem.
Kdo by nemiloval papriky! Křupavé, šťavnaté, sladké – a pokud možno čerstvě utržené a ještě prohřáté od sluníčka. Nad domácí zeleninu jistě není – to potvrdí každý zahrádkář. Aby se však právě vašim rostlinám co nejlépe dařilo, musíte jim dopřát optimální živiny.
Kde se vzaly papriky
Papriky, vědecky označované jako Capsicum spp., jsou všestranné rostliny pocházející z Ameriky, ale dnes se pěstují po celém světě. Liší se velikostí, barvou a stupněm pálivosti – pěstovat tak můžete širokou škálu kultivarů od sladkých kapií až po ohnivě pálivé chilli. Papriky jsou nejen kulinářskou stálicí, ale představují také cenný zdroj vitaminů A a C, antioxidantů a dalších prospěšných fytonutrientů. Skvěle se jim daří v teplém podnebí a dobře odvodněné půdě – ovšem vyžadují i správnou výživu, jak radí web NašeZahrada
Hořčice se v zemědělství používá běžně
První výživná složka, která by ve vašem paprikovém záhonu neměla chybět, je hořčice. Hořčičný prášek se získává z rozemletých hořčičných semen a v zemědělství plní řadu funkcí. Především působí jako přírodní fungicid, který zabraňuje a někdy i léčí houbové choroby, jež mohou papriky ničit. Obsahuje totiž glukosinoláty, které při rozkladu uvolňují biologicky aktivní vedlejší produkty, jež potlačují růst hub a odrazují škůdce. Navíc také obohacuje půdu o mnohé základní živiny (zejména o dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík a zinek).
Dřevěný popel jako doplněk půdy
Dřevěný popel je zase bohatý na draslík, vápník a další minerální látky, které papriky rovněž potřebují. A pokud se používá pravidelně, může zvýšit úrodnost půdy a rovnováhu pH, což se také hodí, jak potvrzuje i web iReceptář.
Jak hnojit papriky hořčicí a popelem
Začněte smícháním hořčičného prášku s dřevěným popelem v poměru 1:2. Poté jednu polévkovou lžíci této směsi zřeďte v jednom litru vody. Pro aplikaci zvolte klidný a suchý den, aby roztok nerozptýlil vítr, a půdu kolem paprik důkladně prolijte.
Pro prevenci chorob mírně zvyšte ředění (1 lžíce na 3 litry vody) a postříkejte rostliny tak, aby byly pokryty všechny nadzemní části i půda pod nimi, přičemž zvláštní pozornost věnujte spodní straně listů, stonků a plodů. Ošetření opakujte každých 10 až 15 dní, abyste udrželi jeho účinnost. A v případě potřeby přidejte na záhon i hnojiva s obsahem draslíku, o kterých se už Chalupáři-Zahrádkáři také zmiňovali.