Ať už se po česneku rozhodnete vysadit petržel, saláty, nebo dokonce vyzkoušíte půdu obohacenou kurkumou, určitě nešlápnete vedle.
Volný záhon by nikdy neměl zůstat ležet ladem. Naopak – s šikovnou technikou střídání plodin si můžete podle webu Cesta k bydlení množství čerstvé a křupavé zeleniny užívat až do zámrzu. Perfektní využití lze najít třeba po záhony, která vám už brzo zbydou po ozimém česneku.
Optimální načasování výsadby po sklizni
Všeobecně platí, že čím dříve, tím lépe. Nedáte tak totiž šanci plevelům, které by se mohly po uvolněné půdě začít rychle šířit. Obvykle stačí záhon jen trochu prokypřit – nic víc není třeba. Musíte však zvolit ty správné plodiny.
Zelené saláty jako hlavní volba
Listová zelenina, jako je třeba salát a rukola, v úrodné půdě připravené předchozí sklizní česneku doslova rozkvete. Získá tu totiž všechny základní živiny potřebné pro svůj optimální růst. A do konce léta stihne vyrůst zcela bez problémů. A podobně jednoduše lze vypěstovat i špenát, jak už Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali.
Ředkvičky a ředkev daikon se také hodí
Tato rychle rostoucí kořenová zelenina na záhoncích po česneku dozrává opravdu rychle – a není divu, jak píše web iReceptář, protože se díky hlubokým kořenům dostane k živinám, které česnek vyčerpat nestačil. Vašim jídlům tato zelenina dodá báječnou křupavost a spoustu vitamínů.
Hrášek jako sladký doplněk stolu
Po česneku zvažte i výsev cukrového hrášku. Jeho sladké, křupavé lusky jsou oblíbené v mnoha domácnostech a obvykle je ocení i děti. U nás ovšem nejvíc lusků sklízely naše fenečky, které je dokázaly z lusků i vyloupat – tak pozor na to. Může se stát, že vám z úrody nic nezbude.
Po česneku se daří i petrželi
Petržel, všestranná bylina, je jednou z nejlepších voleb pro výsadbu po česneku. Těží z obohacené půdy, která po něm zůstala a jako bonus také vnáší do zahrady svěží, živý nádech. A stejně je na tom třeba i čínské zelí nebo černá ředkev a tuřín.