Postarejte se letos o úrodu svých okurek opravdu správně – pomůže vám perfektní hnojivo z fermentované trávy.
Okurky, botanicky známé jako Cucumis sativus, jsou ceněny pro svou osvěžující chuť a všestranné kulinářské využití. Tyto plazivé liány patří do čeledi Cucurbitaceae, kam se řadí i melouny a dýně. Okurkám se daří v oblastech s dlouhým a teplým vegetačním obdobím, ideálně s teplotami mezi 15-32 °C. Jsou tvořeny převážně vodou (asi 95 %), takže jsou mimořádně hydratační. Není divu, že jde o oblíbené letní jídlo. A dají se připravovat nejen za studena, ale také zatepla (doporučujeme je například lehce opéct na pánvi).
Něco málo o okurkách
Samotné plody jsou válcovitého tvaru a délka standardních odrůd se obvykle pohybuje od 6 do 9 cm. Velikosti se však mohou u různých typů značně lišit, například u menších okurek na nakládání nebo naopak u větších tzv. anglických odrůd. Slupka okurky je obvykle zelená, i když její odstíny se mohou pohybovat od světlých až po tmavé, a zaujme vás světle zelenou až téměř bílou dužinu s malými jedlými semeny. Mimochodem jde o rychlerostoucí rostlinu, která často potřebuje k dosažení zralosti pouze 50 až 70 dní od výsevu, jak píše web Blíže k přírodě.
Umění kvašení: Využití přírodních darů
Kvašení je metabolický proces, při kterém se cukr za nepřítomnosti kyslíku mění na kyseliny, plyny nebo alkohol. Tato starobylá metoda konzervace zvyšuje nutriční hodnotu potravin tím, že je obohacuje o probiotika, enzymy a vitaminy. V případě okurek se kvašením mění křupavé čerstvé plody v pikantní potravinu bohatou na probiotika, která je běžně známá jako nakládaná zelenina. Ovšem věděli jste, že kvašení je může i pohnojit, jak radí třeba web Receptovník?
Hnojivo na okurky z fermentované trávy
Připravte se si posekanou trávu a vložte do silného černého pytle. Poté ji lehce pokropte vodou, pytel zavažte a nechte na sluníčku 10 dní stát. Po této době slijte vzniklou tekutinu (připravte se na nepříjemný zápach), nařeďte ji v poměru 1:5 a použijte jako hnojivo pro okurky. Půjde jim opravdu k duhu – osobně ho doporučuji používat jednou do měsíce. Zbytek trávy pak uložte bez obav na kompost. A v případě jakýchkoli potíží posypte rostliny jedlou sodou, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali. Ta pomáhá především při zvládání houbových chorob.