Co dělat se spadanými jablky: Skvěle poslouží i jako hnojivo

Přijetím vynalézavých a promyšlených postupů recyklace nepotřebných plodů nejen uctíte životní cyklus těchto jablek, ale také ušetříte.

Shnilá jablka v trávě i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Než se vydáme na rozmarné putování podhoubím sadu, jímž spadaná jablka s trochou nadsázky jsou, věnujme chvíli botanické kráse tohoto ovoce. Jablka jsou doslova triumfem kultivace, přičemž jejich kořeny sahají až k divokým jabloním ve střední Asii. Tyto plody jsou oblíbené nejen pro své chuťové a výživové vlastnosti, ale také jako botanický zázrak. Věděli jste, že jabloně se mohou dožít až 100 let a stále plodí? A nezapomínejme na více než 7 500 odrůd, které existují po celém světě, přičemž každá z nich má jedinečnou chuť, barvu a strukturu.

Padlí vojáci v sadu: Spousta příležitostí

Nyní k jádru našeho příběhu – co dělat s těmi jablky, která spadla z větví a leží zdánlivě zapomenutá na zemi? Je to scéna známá už někdy od poloviny léta, kdy dozrávají první letňáčci, jak píše web VašeKovovýroba. Ačkoli by je někdo mohl považovat za pouhý odpad, ve skutečnosti je to hromada příležitostí!

Spadaných jablek se rychle zbavte

Nejprve pragmatický přístup. Okamžitým odstraněním spadaných jablek ze zahrady zlikvidujete líhniště ovocných mušek a dalších škůdců, kteří by jinak mohli poškodit váš prosperující sad. Je to jednoduchý, ale účinný postup, jemuž se opravdu vyplatí věnovat čas. A pokud se vám škůdci přece jen přemnoží, použijte třeba pelyněk, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili. Co si však se spadanými plody počít?

Banánovou slupku nevyhazujte, pomůže jako hnojivo nebo součást kompostu

Banánovou slupku nevyhazujte, pomůže jako hnojivo nebo přísada do kompostu

Proměňte odpad v bohatství

Místo toho, abyste tato jablka jen tak vyhodili, vyrobte si z nich podle návodu z webu iReceptář kompostovací hromadu. Jablka bohatá na živiny se v ní rozloží na bohatý kompost, který může sloužit jako vydatný zdroj výživy pro vaši zahradu. Abyste celý proces urychlili, přidejte na jednotlivé vrstvy trochu vápna nebo je posypte dřevěným popelem, abyste vyrovnali přirozenou kyselost jablek a zajistili, že váš kompost bude vyvážený stejně jako gurmánské jídlo (jímž se koneckonců pro vaši zahradu brzy stane)!

Pokud se vám na záhadě urodilo velké množství jablek, určitě by byla škoda dávat je na kompost – mohou se proměnit v jablečný ocet iZdroj fotografie: Pixabay
Ve velkolepé tapiserii sadu není každé spadlé jablko pouhým odpadem, ale potenciálním základním kamenem prosperujícího zahradního ekosystému.

Přímé hnojení je také možné

Ti, kteří dávají přednost praktickému přístupu, mohou tyto plody použít i jako přímé hnojivo. Jak na to nám poradil čtenář Richard N. z Lovosic. „Kolem ovocných stromů nebo keřů vykopejte mělký příkop, nasypte do něj spadané plody a přikryjte je vrstvou zeminy a kompostu. Tím nejen recyklujete živiny, ale také vytvoříte pomalu se uvolňující hnojivo, které bude vašim stromům dodávat živiny po celý rok.“

Jak je to s konzumací jablek? Opravdu jsou tak (ne)zdravá, jak se povídá?

Co děláte se spadanými jablky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články