Pařez vám na zahradě nemusí překážet věčně. Naopak – když si při jeho odstraňování vezmete k ruce docela obyčejnou sůl, zmizí rychle.
Využití síly obyčejné kuchyňské soli k tomu, aby pařez na zahradě zmizel, se zdá být až příliš dobré na to, aby to byla pravda. Ale je to skutečně tak, sami jsme to v redakci vyzkoušeli. Stačí jen několik jednoduchých kroků, trpělivost a trocha alchymie a z vaší zahradní bolístky se stane pouhá vzdálená vzpomínka, jak potvrzuje i web ThisOldHouse.
Jak odstranit pařez solí
Začněte tím, že do pařezu vyvrtáte několik otvorů vzdálených od sebe asi 5 centimetrů. Ty by měly být dostatečně hluboké, aby se dostaly do jeho nitra a vytvořily prostor pro působení soli. Jakmile je pařez proděravěn, dalším krokem je vyplnění otvorů solí. Přikryjte pařez zeminou a poté plachtou nebo igelitovou fólií, aby sůl mohla nerušeně působit.
Pokud je pařez suchý, navlhčete jej předtím mírně vodou. Sůl působí jako vysoušedlo, odčerpává vlhkost ze dřeva a jeho kořenů a urychluje přirozený proces rozkladu. Tato metoda může zkrátit dobu, za kterou pařez zmizí, až o polovinu, a během dvou až tří let ho promění v hromadu rozkládající se hmoty, kterou stačí odstranit sekerou nebo lopatou. A pomoci mohou podle webu iReceptář i speciální přípravky na bázi herbicidů.
Tvrdá dřeva si žádají jiný postup
Pokud vám ovšem na zahradě rostl dub nebo jiné dřevo, budete muset při této metodě trochu přitvrdit – tyto stromy umí být totiž pěkně odolné i „po smrti.“ Sůl a vodu proto aplikujte každých 14 dní, dokud pařez nevyschne a nezkřehne. „Ještě lépe vám pomůže dusičnan amonný, s ním bude pařez pryč už do roka – sám to mám vyzkoušené,“ radí pan Petr. T. z Turnova – manžel paní Jany, která nedávno do redakce Chalupářů-Zahrádkářů poslala opravdu šikovný návod na hubení krtka.
A pokud se vám nechce hned pařezu zbavovat, můžete na něj postavit pítko pro užitečné ptáčky nebo z něj vyrobit stolek, jak Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti také psali. Někdy je zkrátka a dobře kreativní cesta lepší – a minimálně méně namáhavá.