Krtci se zahradě vyhnou obloukem, nesnesou zápach dehtu

Krtek není na žádné zahradě právě vítaným společníkem. Pokud se ho potřebujete rychle zbavit, vyzkoušejte osvědčené babské prostředky.

i Zdroj fotografie: Luc hoogenstein / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Krtci, tito nepolapitelní podzemní tvorové, mohou na vaší zahradě způsobit spoušť. Tito škůdci dokážou rychle proměnit vaše zahradnické sny v noční můru – to si však rozhodně nemusíte nechat líbit. Naopak – rychlý zásah je může vyhnat téměř okamžitě.

Vodní válka: Zaplavení tunelů

Jednou z metod, jak krtky odradit od toho, aby se na vaší zahradě zabydleli, je zaplavit jejich tunely. Prostě jen strčte do jejich krtinců hadici a počkejte si na výsledek. Připravte se však na to, že tato metoda obvykle spotřebuje značné množství vody a také času. Můžete totiž trvat několik hodin nebo dokonce dní, než se tito nezvaní návštěvníci zcela odstěhují. Více o tomto postupu psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.

Krtci se už na zahradě neukáží, vyženou je zbytky jídla a kousky novin

Jak se zbavit krtka: Ze zahrady ho dokáže vyhnat i obyčejná plastová lahev

Využití síly přírody: Spojenci rostlin

Příroda nám v boji proti škůdcům na zahradě poskytuje spoustu spojenců a krtci nejsou výjimkou. Některé rostliny totiž mají vlastnosti, které jsou krtkům nepříjemné.

  • Narcisy a měsíčky: Tyto zářivé květiny nejen zkrášlí vaši zahradu, ale slouží také jako přírodní odpuzovače krtků, jak uvádí web iReceptář. Doporučujeme je vysadit po obvodu záhonů.
  • Chryzantémy: Chryzantémy jsou známé svými odpuzujícími vlastnostmi – obsahují totiž sloučeniny, které krtkům vadí.
  • Vratič: Ani ten krtkům nevoní, o čemž už Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve.

Dehet jako pomocník

Dehet sice není pro krtky smrtící, ale narušuje jejich trávicí systém a podle webu HomeBydlení stejně jako ricinový olej vydává pach, který je odpuzuje. Smícháním dehtu s vodou a saponátem vznikne účinný roztok, který doporučujeme aplikovat na krtince a vchody do tunelů. Do pár dní budete mít pokoj.

Krtci na zahradě nesnesou hluk ani zápach benzínu – vyzkoušejte to iZdroj fotografie: Freepik
Nedovolte, aby vám krtci poničili zahradu. Vyženou je ty správné bylinky nebo osvědčené babské rady. Vyzkoušejte je

Podmáslí a syrovátka

Směs podmáslí a syrovátky je podle naší čtenářky Jany T. z Turnova další přírodní kombinací, která krtkům vadí. „Prostě tuhle směs nalijte do tunelů a máte vystaráno. Poměry si lámat hlavu nemusíte – já to vždycky namíchám tak, jak to najdu v lednici, a vždycky to funguje.“

Tak trochu jiný pohled na krtka

Jak proti krtkům na zahradě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články