Jak se zbavit krtka: Ze zahrady ho dokáže vyhnat i obyčejná plastová lahev

Krtci sice nejsou pro zahradu vyloženě škodliví (například provzdušňují půdu), ale dokážou nadělat pěknou paseku – zbavte se jich díky triku.

Krtci se už na zahradě neukáží, vyženou je zbytky jídla a kousky novin i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Říká se, že nutnost je matkou vynálezů, a to platí zejména pro zahrádkáře, kteří bojují proti neustálému rytí krtků. Krtci jsou sice malí, ale na zahradách a farmách mohou způsobit obrovské škody, jak informuje web iDnes. Jejich podzemní chodby narušují celistvost půdy a poškozují kořeny rostlin, což na zahradě rozhodně nikdo nevidí rád.

Jak se zbavit krtků na zahradě

Na začátku je třeba identifikovat tunely vytvořené krtky, doporučuje web iReceptář. Ty jsou často označeny kopečky zeminy nebo prohlubněmi na zemi. Identifikace nejaktivnějších tunelů je pro účinné umístění lahví zásadní. Poté je na řadě jejich samotná příprava. Pomocí nůžek proveďte po stranách plastových lahví malé šikmé řezy o délce asi 5 cm, přičemž víčka ponechte neporušená. Vezměte pevné tyče a zapíchněte je asi 20 centimetrů do země v blízkosti identifikovaných krtčích tunelů.

Poté na tyto tyče nebo tyčinky nasaďte připravené plastové lahve tak, aby víčka lahví směřovala k tunelům. Tento postup opakujte pro každý aktivní tunel. Jak to funguje? Krtci jsou velmi citliví na vibrace a zvuky. Když vítr fouká přes ústí lahví, vydávají vibrace, které rezonují v podzemních tunelech. Toto neustálé rušení krtky dráždí a nutí je opustit oblast a si hledat klidnější prostředí. „Mně se tohle řešení velmi osvědčilo,“ potvrzuje Jiřina B. z Třebše.

Jak navždy vypudit krtka ze zahrady: Bohatě postačí vysazení rostlin, jejichž vůni přímo nesnáší. Jejich pěstování je navíc snadné jako facka

Výhody používání plastových lahví

Tato metoda nabízí řadu výhod. Zaprvé se jedná o řešení šetrné k životnímu prostředí, protože nevyžaduje použití škodlivých chemických látek nebo jedů, které by mohly ovlivnit ostatní volně žijící živočichy nebo kontaminovat půdu. Za druhé je nákladově efektivní, protože využívá předměty denní potřeby, které se nacházejí ve většině domácností.

Aby vás krtci na zahradě neobtěžovali sovu přítomností, osvojte si účinné triky, které je vyženou – pomůže i plastová lahev iZdroj fotografie: Freepik
Aby vás krtci na zahradě neobtěžovali svou přítomností, osvojte si účinné triky, které je vyženou – pomůže i plastová lahev

Navíc se jedná o jednoduchou a bezpečnou techniku, takže je vhodná pro zahrádkáře, kteří dávají přednost přírodním a neinvazivním metodám ochrany proti škůdcům. Díky využití přirozené citlivosti krtků na vibrace a rušivé vlivy je tato metoda praktickým, ekologickým a cenově dostupným řešením pro zahrádkáře, kteří chtějí chránit své zelené plochy, aniž by se museli uchylovat ke škodlivým chemikáliím nebo jedům. Podle zkušeností redakce Chalupáři-Zahrádkáři pak proti krtkovi pomáhá i podmáslí nebo obyčejná hadice s vodou.

Jak účinně vypudit krtka ze zahrady a opravit poškozený trávník

Jak se proti invazi krtků na zahradu bráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články