I když jsou některé práce na zahradě únavné, jejich zanedbávání vám ve výsledku ještě přitíží. Naučte se, jak naložit se spadanými jablky.
Každý, kdo má v zahradě jeden a více ovocných stromů ví, kolik radosti i práce jejich pěstování v průběhu roku obnáší. Kromě pravidelného hnojení, prořezávání a ochraně před škůdci přichází pomalu uprostřed léta na řadu sbírání spadaných plodů, a později pak hrabání spadaného listí. I když se jedná o náročnou a často se opakující činnost, jablka byste pod stromem nikdy neměli nechat zahnívat.
Proč jablka pravidelně sbírat
Pokud budete jablka sbírat na denní bázi, ve výsledku tím ušetříte spoustu času a celý sběr pro vás bude mnohem méně namáhavý. Namísto toho, abyste jím trávili dlouhé hodiny, máte za pár minut hotovo a můžete se věnovat svým koníčkům a zábavě. Vyhnete se také spoustě problémů, které přítomnost jablek na trávě způsobuje.
Zbavte se přítomnosti škůdců
Rozkládající se plody ovoce také mohou podle tvrzení z webu iReceptář do vaší zahrady přitáhnout i nežádoucí škodlivé druhy hmyzu. Ty se zpravidla velmi rychle rozmnožují a rozšiřují i do okolního prostranství. Ve výsledku tak budete muset vynaložit mnohem více času a úsilí, abyste zbytek rostlin před jejich útoky ochránili a nepřišli tak o svou budoucí úrodu.
Jak naložit se spadanými jablky
V ideálním případě je dobré jednotlivé kusy třídit. Zvlášť do bedýnky ukládejte ty, které jsou jen jemně potlučené, ale jinak v perfektním stavu a do kyblíku pak vyhazujte ty nahnilé nebo plesnivé. Jemně otlučená jablka zpracujte co nejdříve, protože bývají náchylná k uhnívání.
Ta špatná vyhoďte do bioodpadu. I když se nabízí, hodit je na kompost, není toto řešení příliš ideální, protože mohou celou směs znehodnotit a nebo přilákat pozornost hmyzu a dalších zvířat, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také psali. A podobně lze použít třeba i kávový lógr a další zbytky z kuchyně, jak uvádí web ZahrádkářůvRok.