Pamatujte, že klíčem k úspěchu je důslednost – pravidelná údržba a ostražitost udrží vaši zahradu bez hrabošů a zdravou. Pomůže skořice.
Hraboš polní (Microtus arvalis) je okouzlující, ale zároveň také značně problematický obyvatel mnoha zahrad v Evropě. Tito drobní hlodavci jsou známí svýma kulatýma ušima a krátkým ocasem a jsou opravdu plodní, neboť samice dokážou vrhnout 3-8 mláďat několikrát ročně. Díky této rychlé reprodukci se hraboši mohou stát nepříjemnou součástí zahrad a polí. Živí se totiž kořeny rostlin a mohou způsobit značné škody.
Pomůže proti nim skořice
Zajímavé je, že hraboši polní mají velmi vyvinutý čich, který je klíčový pro vyhýbání se predátorům a orientaci v podzemních norách. Tato citlivost na pachy je také klíčovým faktorem při řízení jejich přítomnosti v zahradách, protože některé pachy je mohou účinně odpuzovat. Perfektním pomocníkem může být právě skořice, jak píše web Plantura.
Jak poznat hraboše na zahradě
Ale ještě předtím, než se rozhodnete proti těmto škůdcům zasáhnout, se musíte ujistit, že jde opravdu o hraboše. Sledujte několik charakteristických znaků.
- Povrchové dráhy: Podle webu Alpha-nursery si hraboši vytvářejí v travnatých plochách dobře ohraničené, viditelné cestičky široké asi dva centimetry.
- Poškození rostlin: Hledejte ohlodané stonky a kořeny.
- Vchody do nory: Malé otvory v zemi bez hromady hlíny také svědčí o přítomnosti hrabošů.
Co hraboš nesnáší?
Porozumění tomu, co hraboše odpuzuje, může být prvním krokem k ochraně vaší zahrady. Tihle hlodavci totiž mají silný odpor k určitým pachům, což můžete využít ve svůj prospěch. Klasickou sázkou na jistotu je skořice. Jednu lžíci té mleté přelijte litrem horké vody a nechte přes noc vylouhovat. Ráno přeceďte a aplikujte jako postřik všude tam, kde se tito nežádoucí hosté vyskytují. Pokud budete postřik opakovat pravidelně, brzy se odstěhují.
A podobně funguje i aplikace ricinového oleje. I ten nastříkejte naředěný v okolí ohrožených rostlin a vchodů do tunelů, kde dokáže vytvořit pachovou bariéru, které se hraboši rádi vyhnou. A pokud se potřebujete vypořádat s krtky, pak vsaďte na použití podmáslí, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili.