Přílet straky na zahradu aneb co praví lidové tradice. Nečekané výdaje a ochrana domu

Lidová rčení a pranostiky jsou někdy úsměvné. Některé z nich je ale dobré respektovat. Jde například o ty, jež se týkají straky obecné.

Straku ze zahrady nevyhánějte, nadělá více užitku než škody i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pozorovat přírodu kolem nás je činnost, kterou mnozí nedělají, přecházejí ji, nebo berou jako samozřejmost. Je to ale velká škoda, protože vnímat svět okolo je osvobozující a uklidňující. Tak alespoň působí na mě. Kdysi dávno lidé žili v souznění s přírodou mnohem více a také jí přikládali větší váhu. Vznikly tak pranostiky, říkadla a pověry, které brali za své. V několika případech se objevuje také straka. Na co všechno je potřeba se připravit, dá-li vám znamení? Věřte, že se může jednat o pozitivní, ale i negativní volání.

Obliba v lesklých předmětech

Straka obecná (Pica pica) je pěvec s výrazným černobílým zbarvením a živí se prakticky čímkoli, včetně odpadků. Jejich přítomnost tak není žádným překvapením ani ve městech, kde hnízdí vysoko v korunách. Asi nejtypičtější je rčení „krade jako straka“, které zná snad každé malé dítě. Straky skutečně lákají lesklé předměty, které rády zakomponují do stavby svých hnízd. Typicky například kousky drátků či alobal, jak Chalupáři-Zahrádkáři psali. Rozhodně ale není nutné se obávat o šperky, které nosíte.

Známé jsou svou výjimečnou inteligencí, uvádí web Rozhlas. Pro jejich vynalézavost se staly předmětem mnoha lidových pověr. Chalupáři-Zahrádkáři před nedávnem informovali, že mít u domu hnízdo vlaštovek přináší štěstí. Jak je to v případě strak?

Když vám spadne lžička na zem: Podle lidových pověr jde o signál nadcházejícího štěstí

Loupež, onemocnění, ale i ochrana

Lidé byli kdysi velmi kreativní a web Pranostik přináší jednu z naprosto typických rčení: „Přiletí-li straka brzo na podzim ke vsi, bude záhy sněžit.“ Naše čtenářka, paní Milena K. z Boskovic, vzpomíná: Babička vždy říkala, že jsem zvědavá jako straka. Vždy jsme se tomu společně zasmály.“ Jste-li ale pověrčiví, hlídejte, kudy straky létají. Pokud narazí do okna, může to znamenat onemocnění či smrt v rodině.

Straka na střeše iZdroj fotografie: Piqsels
Uvidíte-li straku na střeše, jásejte. Přináší tak obydlí ochranu.

Sedí-li straka a něco pozoruje, připravte se na výdaje. Její pozastavení na balkoně může znamenat případnou loupež. Dobré je, když se posadí na střechu domu, chrání jej. A postaví-li si v blízkosti hnízdo? Předpokladem je pak vidina svatby a šťastné manželství.

Jaká další znamení se strakou znáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články