Krmení růží na podzim: Jen lžíce dřevěného popela a zimu pak přežijí bez jediného problému

Správná zimní péče o růže zahrnuje několik bodů – mezi ty nejdůležitější patří hnojení a prořezávání. Vyplatí se to.

Dřevěný popel v dlani i Zdroj fotografie: Tim Pierce / Creative Commons / CC BY
                   

Moderní zahradní růže mají pozoruhodnou schopnost nepřetržitě kvést od začátku podzimu do konce léta a těšit své majitele zářivými barvami a voňavou krásou. Toto prodloužené období kvetení však představuje jedinečnou výzvu.

Na prvním místě je výživa

Nové přírůstky těchto růží totiž ne vždy stihnou dozrát před prvními zimními mrazy, takže se o ně musíte správně postarat, jak informuje web NewsUaportal. Pokud je totiž vyživíte špatně, pak jejich životaschopnost spíše negativně podkopete.

hnojení jahod

Co na jahody v září: Močovina zvýší úrodu v příští sezóně

Právě teď je ideální čas na výsadbu růží, potřebují správné místo a hloubku iZdroj fotografie: Depositphotos
Nové přírůstky těchto růží totiž ne vždy stihnou dozrát před prvními zimními mrazy, takže se o ně musíte správně postarat.

Přerušení hnojení od července

Chcete-li růže připravit na zimu, měli byste je od července přestat hnojit komplexními a organickými hnojivy. Místo toho se zaměřte na jejich hnojení draselnými a fosforečnými přípravky. Zejména draslík má zásadní význam pro zvýšení odolnosti vůči zimě. Tato změna zaměření na živiny pomůže vašim růžím přesunout energii z nového růstu na posílení stávajících stonků a kořenového systému. Jde tedy o něco, co byste rozhodně neměli zanedbat.

Přihnojování v pozdním období

Když se kalendář přehoupne do druhé poloviny září, dopřejte růžím poslední hnojení (nejpozději ho lze aplikovat koncem října). Použijte síran draselno-hořečnatý, který je bohatý na draslík a hořčík, abyste podpořili odolnost rostlin během zimy. Granule rovnoměrně rozsypte po záhonech a zajistěte jejich správné pokrytí.

Dřevěný popel určitě nevyhazujte – poslouží jako hnojivo

I v září je čas: Rajčata rychle dorostou požadovaných rozměrů, pomůže obyčejný popel

Aby vaše růže přečkaly zimu v co nejlepším stavu, musíte se o ně především správně postarat – budou chtít hnojení i prořezávání. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vaše růže přečkaly zimu v co nejlepším stavu, musíte se o ně především správně postarat – budou chtít hnojení i prořezávání.

Jak hnojit růže dřevěným popelem

Toto poslední hnojení dodá růžím potřebné živiny, aby odolaly nadcházejícím chladným měsícům. A skvěle může pomoci i dřevěný popel, jak jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také informovali. Bude vám stačit jedna lžíce ke každé rostlině – důkladně promíchaná se zeminou. Za drahá hnojiva tak nemusíte vůbec utrácet.

Musí však jít o popel opravdu kvalitní – hodí se třeba ten z krbu. Určitě nepoužívejte ten, získaný ze dřeva ošetřeného chemikáliemi. Ty by vašim rostlinám spíše uškodily a růže by pak zimu přežívaly mnohem obtížněji.

Jaké jsou vaše triky při péči o růže?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články