Problém s rosením se často zhoršuje s poklesem venkovních teplot – vyřešit ho může trik s docela obyčejnou ponožkou.
V chladných měsících je venkovní vzduch suchý a chladný a teplý vzduch v interiéru zase naopak zadržuje vlhkosti mnohem více. A když se tento vlhký vzduch uvnitř setká s chladným povrchem vašich oken, rychle se ochladí, což způsobí kondenzaci vodní páry do drobných kapiček, jak píše web HomesAndGardens. A pokud tento problém neřešíte, budete se brzy potýkat s plísněmi.
Vlhkost v bytě vyřeší ponožky
Abyste zabránili kondenzaci, nebudete potřebovat nic víc než obyčejnou ponožku naplněnou vhodným absorpčním materiálem. Tím nejlepším, který znám, je docela obyčejné kočičí stelivo (konkrétně typ na bázi oxidu křemičitého, který účinně nasává vlhkost ze vzduchu a zadržuje ji). Ponožka funguje jako prodyšná bariéra, která umožňuje kočičímu stelivu plnit svou funkci a zároveň udržuje váš parapet v čistotě. Samotný postup je opravdu snadný.
- Ideální jsou větší ponožky, protože pojmou více steliva, čímž se zvýší jejich schopnost pohlcovat vlhkost.
- Do ponožky nasypte dostatečné množství křemelinového steliva pro kočky a naplňte ji přibližně do tří čtvrtin.
- Zavažte otevřený konec uzlem nebo gumičkou. Pro větší ochranu zvažte vložení naplněné ponožky do druhé ponožky, abyste vytvořili dvouvrstvou bariéru, která vás před únikem kočkolitu ochrání na 100 %.
Ponožku položte na parapet okna, na kterém se vlhkost kondenzuje (podle potřeby si jich vyrobte více) a jakmile navlhne, vyměňte ji a vysušte mimo dům. Uvidíte, že se vaše problémy s vlhkostí rázem zmírní. A jednou za dva měsíce kočkolit vyhoďte a do ponožek dejte novou várku. I on totiž o svou schopnost nasávat vlhkost časem přichází.
Jak snížit vlhkost v interiéru
I v zimě se hodí větrání, musíte na něj však jít správně, jak konstatuje web IrishMirror. Mělo by být krátké a intenzivní. Jedině tak z domu či bytu vyženete přílišnou vlhkost, ale zároveň ho příliš neprochladíte. A o to jde především, jinak by se vám opravdu nepříjemně zvedly účty za topení.