Starý trik pro uskladnění cibule: Nevyklíčí ani neshnije, zařídí to kousek papíru

Cibuli z vlastní zahrádky se nic nevyrovná. Problém ale nastává ve chvíli, kdy se ji chystáte uskladnit. Dodržte několik zásad a vydrží několik měsíců.

i Zdroj fotografie: Peachyeung316 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Cibule patří v české kuchyni mezi nejzákladnější a nejčastěji používanou zeleninu. Nejinak je tomu tak ale i v jiných kulturách, jejichž receptury se bez cibule zkrátka neobejdou. Není samozřejmě tajemstvím, že domácí cibule chutná výrazně lépe, nežli ta kupovaná. Zřídkakdy se ale poštěstí celou úrodu zkonzumovat a u cibule to vlastně není ani cílem, jak píše web iReceptář. Záměrem je uskladnit ji tak, aby vydržela co možná nejdéle, ideálně po celou zimu. Vyvarujte se základních chyb, které mnozí dělají.

Dobře skladovaná cibule vydrží i měsíce

Ke správnému uskladnění cibule je nutné dodržet několik málo zásad. Je-li některá z nich porušena, cibule začne už po několika týdnech uhnívat. Vše začíná už u sběru. Cibuli je třeba sbírat ve správném stadiu zralosti, což je obvykle ve chvíli, kdy nať již začíná uvadat a vnější slupka je zlatavá a suchá – o tom už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Lidová praktika skladování brambor: Ideální je sklep, hravě v něm vydrží celou zimu

Jak na velkou úrodu cibule, postará se o ni popel a dolomitová moučka iZdroj fotografie: Pixabay
Nedovolte, aby se zásoby vaší cibule zkazily už na začátku zimy – stačí, když ji budete chytře skladovat při té správně teplotě a obalíte papírem.

Velmi důležité je, aby cibule byla dostatečně vyschlá. Můžete ji zavěsit, nebo volně rozložit do přepravek a odnést do dobře odvětrávaného prostoru. Také teplota je podle návodu ze stránek TopRecepty při sušení zásadní. Máte-li možnost, rozhodně volte místnost s nižšími teplotami do 22 °C. Ty vysoké totiž vedou ke vzniku plísní a bujení choroboplodných zárodků. Cibuli čas od času zkontrolujte a kusy vykazující znaky hniloby vyhoďte.

Dalším důležitým atributem je vlhkost vzduchu. Ta ideální by se měla pohybovat okolo 70 %. A ještě jedna klíčová podmínka musí být splněna. Za žádnou cenu se nesnažte cibuli zbavit horních vrstev slupky. Právě ta ji chrání před plísní a hnilobou a udržuje ji čerstvou.

Skladování česneku od zimy až do jara. Správné způsoby vám zaručí jeho čerstvost

Pokud chcete svou zradu vyživit rychle a přírodně, nikdy byste neměli vyhazovat cibulové slupky. Obsahují mnoho živin. iZdroj fotografie: Pixabay
Cibule je základ snad každého českého pokrmu. Je také oblíbená jako zdroj vitamínů. Skladujte ji správně, pozor na teplotu a vlhkost.

Se skladováním pomůže papír

Pokud si ovšem chcete být jistí, že vám vaše úroda vydrží opravdu až do jara, vezměte si k ruce papír. Do něj každou jednotlivou hlavičkou zabalte, nebo s ním alespoň proložte jednotlivé vrstvy (víc než dvě však nikdy nepoužívejte, kažení cibule by to urychlilo). Hodí se cokoliv – třeba staré noviny nebo nepoužité volební letáky. Papír udržuje cibuli v suchu a také brání rozšíření patogenů v případě, že by se ve vaší úrodě i přes veškerou pečlivost vyskytly nějaké poškozené nebo nakažené kusy.

Krájejte cibuli jako profík – s tímto návodem je to snadné

Jak se vám daří skladovat cibuli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články