S vlhkostí v domácnosti lze bojovat přírodní cestou. Pomohou rostliny jako je i břečťan a zelenec

Pro eliminaci nadbytečné vlhkosti z ovzduší v domácnosti lze použít i pokojové rostliny. Ale jen některé specifické druhy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podzim a zima s sebou přinášejí nejen dlouhé noci, ale také zvýšenou vlhkost v interiéru. Ta však může vést ke vzniku plísní na stěnách a stropech, proto je nezbytné ji mít pod kontrolou. A co je nejlepší? Nemusíte sahat po drahých odvlhčovačích – některé rostliny vám totiž v tomto ohledu poslouží úplně stejně dobře.

Břečťan: Ideální společník do koupelny

Nejlépe se mu daří v koupelnách, kde je vyšší vlhkost, kterou může svými listy účinně pohlcovat. Web JayScotts také píše, že břečťan zlepšuje kvalitu ovzduší tím, že filtruje nejrůznější vzdušné toxiny. Dejte však pozor na domácí mazlíčky, pro ně může být toxický.

Lopatkovec (Spathiphyllum) potěší i květy

Tato rostlina působí jako houba, která svými listy nasává vlhkost ze vzduchu, což z ní činí jednoho z největších pomocníků při potížích s vlhkostí vůbec. Na péči je nenáročný a nevadí mu ani sporé osvětlení. Je však mírně jedovatý, takže buďte opatrní, pokud máte domácí zvířata nebo malé děti.

Do lednice se vyplatí dávat houbičku na nádobí: Skvěle pohltí vlhkost a zachrání tak potraviny před plísní

Aby se vašim pokojovým rostlinám dobře dařilo, musíte je tak správně vyživit – pomoci vám může obyčejné kuchyňské dochucovadlo iZdroj fotografie: Freepik
Podzim a zima s sebou přinášejí nejen dlouhé noci, ale také zvýšenou vlhkost v interiéru. Pomohou vám vhodné pokojovky.

Zelenec: Vhodný pro domácí mazlíčky

Zelenec je mezi pěstiteli pokojových rostlin známý svou odolnou povahou a půvabnými obloukovitými listy, které účinně absorbují vlhkost. Je také skvělým čističem vzduchu (ze vzduchu odstraňuje běžné toxiny). Daří se mu na světlém místě. Pokud mu v tomto ohledu vyhovíte, pak kromě občasné zálivky už nic potřebovat nebude. Více o jeho pěstování psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.

Tchynin jazyk: Nenáročný na údržbu

Sansevieria, známá také jako tchynin jazyk, je proslulá tím, že co do péče snese téměř cokoliv. Vyžaduje jen minimální zálivku a daří se jí v různých světelných podmínkách. A do jejích velkých plochých listů se vejde vzdušné vlhkosti opravdu hodně.

Proč dávat sůl pod postel: Pohltí vlhkost a zamezí tvorbě plísní

Ne vždy je třeba potíže s příliš vysokou vlhkostí vzduchu řešit za pomoci komerčních prostředků. Pomoci vám mohou i vhodné pokojovky. iZdroj fotografie: Freepik
Ne vždy je třeba potíže s příliš vysokou vlhkostí vzduchu řešit za pomoci komerčních prostředků. Pomoci vám mohou i vhodné pokojovky.

Ledviník (Nephrolepis exaltata)

Pokojové kapradiny jsou klasickými bojovníky s vlhkostí – a vyniká mezi nimi právě ledviník, jak uvádí internetový magazín CountryLiving. Tato bujná zelená kapradina miluje vlhké prostory, takže se skvěle hodí do koupelen a kuchyní. Přirozeně pohlcuje vlhkost a také čistí vzduch a filtruje z něj toxiny (obzvláště účinná je na formaldehyd).

Jak doma s nežádoucí vlhkostí bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články