Při skladování cibule použijte osvědčený trik. Díky němu vám uložené zásoby vydrží opravdu na dlouho a nezkazí se.
Ti, kteří chtějí maximalizovat dobu skladování cibule, ji mohou zavěsit do síťovaných sáčků nebo nylonových punčoch, což podporuje cirkulaci vzduchu, snižuje vlhkost a zabraňuje vzniku plísní. Podobného účinku lze dosáhnout i skladováním cibule v mělkých bednách nebo koších za předpokladu, že jsou uloženy na chladném a tmavém místě. „Cibule by měla být uchovávána tam, kde jsou teploty 0-4 C,“ doplňuje web GardeningKnowHow. Ne vždy je však takové řešení možné, a proto přichází na řadu další trik.
Prášek do pečiva cibuli zakonzervuje
Prášek do pečiva funguje jako vysoušedlo, které pohlcuje přebytečnou vlhkost a udržuje pro skladování cibule ideální podmínky. Tady však výhody tohoto postupu nekončí. Cibule může totiž během skladování klíčit, a to zejména ve chvíli, pokud je vystavena vlhkosti a teplu. Spolu se správným sušením pomáhá prášek do pečiva tento proces klíčení potlačit.
Kombinace kypřicího prášku a porézního papírového sáčku pak navíc vytváří prostředí, které účinně absorbuje vlhkost, což snižuje pravděpodobnost výskytu plísní a bakterií. Tím se výrazně snižuje i riziko zkažení vašich zásob. Využitím vlastností prášku do pečiva, který pohlcuje vlhkost, a vytvořením řízeného mikroprostředí uvnitř sáčku, tak můžete jednoduše ušetřit čas i peníze, které byste jinak museli investovat do nákupu čerstvé zeleniny.
Jak uskladnit cibuli metodou sáčku a prášku do pečiva
Celý návod je velmi jednoduchý a podělila se o něj naše čtenářka Jitka K. z Hostivic. „Musíte mít jen dostatek papírových sáčků – já si celé léto ukládám ty papírové z obchodu. Do každého dejte asi 10 až 12 cibulí a nasypte k nim sáček prášku do pečiva.
Uzavřete a uložte (web Gardeners doporučuje tmavé, suché a chladné místo). Pak už stačí sáčky postupně odebírat. Kontrola nebývá třeba, takhle uskladněná cibule se opravdu téměř nekazí.“ Chcete vědět víc? Chalupáři-Zahrádkáři mají v rukávu i stejně šikovný postup pro skladování jablek.