Během karantény se po celém Česku rozmohl nový koníček – lidé si začali pěstovat všemožné ovoce a zeleninu doma. A většina z nich postupně zjišťuje, že to vlastně vůbec není nemožné ani na omezeném prostoru. Často stačí jeden truhlík, trocha místa na balkoně a můžete si třeba vypěstovat rajčata nebo papriky.
A nezřídka nepotřebujete ani to – pokud toužíte po domácím čerstvém česneku, úplně vám postačí obyčejná PET láhev nebo cokoliv, do čeho můžete nalít vodu (vystačíte si tedy i se sklenicí). K tomu budete ještě potřebovat několik palic česneku, které zasadíte netradičním způsobem. Ujistěte se, že česnek, který chcete sázet, je skutečně kvalitní, ideálně bio, a neošetřený různými chemickými preparáty.
Proč pravidelně konzumovat česnek?
- Působí jako silný antioxidant.
- Je prevencí rakoviny.
- Zlepšuje imunitu.
- Snižuje krevní tlak.
- Obsahuje mnoho důležitých živin.
Jak na to?
Vršek PET lahve seřízněte a dovnitř nalijte čerstvou vodu. Po celou dobu pěstování je zcela nezbytné neustále zajistit svěží vodu. Nezapomínejte ji tedy pravidelně dolévat. Na vršek lahve usaďte palici česneku tak, aby byl její konec stále ponořený ve vodě, ze které získává vláhu i živiny. Ideální je, pokud máte k dispozici vodu dešťovou, která rostlinám prospívá více, anebo můžete do vody přidat i pár kapek tekuté výživy pro zeleninu.
Takto pěstovanému česneku bude nejvíce vyhovovat teplé a slunné místo někde na okenním parapetu. Díky světlu a teplu pustí palice rychle malé kořínky. Brzy začne rašit i hlavička česneku. V té chvíli již můžete naklíčený výhonek přesadit do květináče nebo truhlíku a umístit jej na balkon nebo parapet.
Pokud ale nechcete přímo pěstovat česnek v zemině, můžete jej využít i jen k tomu, že budete mít k dispozici čerstvé výhonky, které jídlo dochutí ještě lépe, a navíc tolik nezatěžují trávení.