Jak se zbavit mšic na zahradě pomocí běžného mýdla. Dlouhotrvající účinek bez chemického postřiku

                   

Chemické prostředky jsou v boji proti mšicím účinné, bohužel se však mohou hromadit v bobulích nebo ovoci. Snížení koncentrace účinné látky z chemického postřiku nějakou dobu trvá. Jablka a hrušky například dozrávají poměrně pozdě, ale také rybíz má krátkou dobu zrání a po několika ošetřeních v bobulích může být nahromaděný jed. Konzumace plodů pak není vhodná.  

Existuje bezpečný způsob postřiku 

Zkuste místo chemického postřiku vyrobit domácí postřik z pracího mýdla. Prací mýdlo rozpustí ochrannou voskovou vrstvu mšic a ta zahubí hmyz. Vezměte 100 gramů mýdla pro domácnost. Ideální je, pokud je parfemované. Na jemném struhadle ho nastrouhejte nebo ho nakrájejte najemno ostrým nožem. Do připraveného mýdla nalijte litr teplé vody a nechte ho rozpustit. Poté můžete rostliny ošetřit připraveným roztokem.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Použijte tuto metodu ihned, jak se objeví první známka mšic na rostlinách. Pokud je to nutné přidejte 150 gramů rostlinného oleje. Ten spolehlivě upevní mýdlo na povrch rostliny. Tím se zvýší účinnost léčiva. Nebojte se tímto domácím postřikem ošetřit všechny rostliny na vaší zahradě, kde by se mšice mohli rozmnožit. Vhodné je postříkat listy rostlin a také spodní stranu, tam se totiž škůdci drží. Rostliny byste měli ošetřovat jednou za deset dní.  

Další způsoby boje proti mšicím 

Vyrobit můžete také postřik z kopřiv, kdy na litr vody postačí 15 gramů sušených kopřiv. Listy zalijte studenou vodou a nechte louhovat 3 dny. Po scezení koncentrát nařeďte 4 litry vody. Sprejujte stonky rostlin, které chcete před mšicemi ochránit. Další možností je přes noc namáčet ve vodě 100 gramů rajčatových listů. Do vody se z nich vyplaví alkaloidy a ty mšice zahubí po nasprejování rostliny tímto výluhem.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud máte doma česnek, můžete využít i ten. Dva rozmáčknuté stroužky dejte do sklenice vody a nechte odstát. Vzniklým macerátem nastříkejte stonky. Dobré je, že česnek navíc odpuzuje mravence. Postřik lze vyrobit také z tabáku. Nikotin a alkaloidy tabákových listů nebo tabákového prachu hubí mšice a mouchy. Nasekané listy nebo prach nechte namočené dva dny ve vodě. Na každých 50 gramů tabáku je třeba litr vody.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články