Účinné hnojivo pro podporu růstu vašich paprik, zvětšete sklizeň na poslední chvíli. Jedna ze surovin vás možná překvapí

                   

Pro krásné a zdravé rostliny je třeba náležitá péče. Ta zahrnuje kromě pravidelné a dostatečné zálivky i výběr vhodné půdy a v neposlední řadě také dostatek živin. Papriky jsou na pěstování poměrně náročné. Nesnáší kyselou půdu a potřebují hodně slunce a živin. Pokud se jim tedy nedaří zrovna skvěle, změřte pH půdy. V případě, že zjistíte, že je pH příliš nízké, připravte si hnojivo, které pH půdy zvýší a zároveň rostliny vyživí.

Trocha trávy dokáže zázraky

Na základ hnojiva postačí kbelík trávy ze sekačky, nebo půl kbelíku slepičího trusu. V obou případech kbelík doplňte dešťovou vodou a nechte směs alespoň týden odstát za občasného promíchání. V případě slepičinců je vhodnější i doba delší, protože jsou poměrně agresivní a mohly by při silnější koncentraci rostliny spálit. Po týdnu výluh z trávy přeceďte přes plátno a pevnou část můžete dát bez obav na kompost.

iZdroj fotografie: Freepik

Hnojivo z travního výluhu vyrobíte tak, že do jednoho litru výluhu rozstrouháte 200 gramů křídy a k této směsi pak přilijete 10 litrů stojaté dešťové vody. Získáte tak dostatek hnojiva pro 10 rostlin. Nikdy ale nelijte hnojivo na suchou půdu, rostliny byste tak spálili. Před hnojením každou z rostlin důkladně zalijte a připravený roztok lijte přímo ke kořenům každé rostliny.

Slepičí trus je jedno z nejlepších hnojiv

Pokud jste se rozhodli pro druhou variantu a máte v kbelíku naložený slepičí trus, buďte při použití opatrní, protože slepičince se při vyšších koncentracích chovají poměrně agresivně. Zároveň ale neexistuje moc jiných přírodních zdrojů tak kvalitních živin pro pěstované rostliny. Začněte tedy raději s koncentrací nižší. Před samotným použitím nezapomeňte roztok trusu řádně promíchat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na jednu dávku budete potřebovat 300–500 mililitrů roztoku slepičího trusu. Pokud se chystáte aplikovat první dávku, použijte raději jen 300 mililitrů. V deseti litrech stojaté dešťové vody rozpusťte 200 gramů nastrouhané křídy a přilijte oněch 300 mililitrů slepičinců. Stejně jako v prvním případě, i tady je toto množství roztoku určeno pro deset rostlin. Nezapomeňte je před přihnojením řádně zalít.

Proč zrovna křída

Existuje pár dobrých důvodů. Křída obsahuje velké množství vápníku, a tím brání vzniku hniloby. Jak už jsme psali v úvodu, papriky neprospívají v kyselé půdě. Nedokážou z ní efektivně čerpat dostatek živin. Použití křídy je jeden ze způsobů, jak lze pH půdy změnit směrem nahoru. Proč tedy nezabít dvě mouchy jednou ranou. Zajistit vhodné prostředí pro rostlinu a zároveň ji ochránit před vznikem nemoci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dřevěný popel také může hodně pomoci

Za pár dní po použití jednoho z uvedených roztoků rostliny ani nepoznáte. Budou se krásně zelenat a co nevidět začnou kvést a plodit. Až se tak stane, bude potřeba je přihnojit hnojivem bohatým na dusík. Pokud se chcete opět vyhnout komerčním hnojivům, sežeňte si asi 500 mililitrů popelu ze dřeva a smíchejte ho s deseti litry odstáté dešťové vody. Nechte 24 hodin louhovat a pak použijte na zalité rostliny místo hnojiva.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články