Borůvky najdeme v top desítce nejzdravějších druhů ovoce pěstované u nás v Česku. A pokud i vy rádi pečujete o své zdraví, vitalitu a krásu, vypěstujte si je i na své zahrádce, jde to velmi jednoduše, a jako sladkou odměnu za vaši péči, vás keřík odmění těmi nejlahodnějšími plody. V pěstování nehledejte žádné velké potíže a náročnosti. Měli byste si dávat pozor pouze na správné hnojení. V takovém případě se můžete těšit na lahodné bobulky, které můžete mít stále čerstvé po ruce.
Kanadská borůvka, ta nejlahodnější a nejznámější
Když se řekne borůvka, snad většině z nás se vybaví krásné a velké modré plody kanadské borůvky. Tato kráska je původem ze Severní Ameriky, ale po celé Evropě je již jako doma. Borůvka je bohatým zdrojem sloučenin, minerálních látek a vitamínů. Posiluje imunitní systém, snižuje cholesterol, zlepšuje trávení, podporuje růst kostí, zabraňuje chudokrevnosti, podporuje paměť a mnoho jiného.
Krásný, ale také prospěšný keř můžete vysadit jak na jaře, tak i klidně na podzim, jednoduše po celý rok, mimo zimy. Prospěšné pro keř bude slunné místo. Díky slunci budou plody větší, sladší a zdravější. Ovšem keři se bude dařit, i když jej umístíte do polostínu. Vždy ale některou část dne, musí na borůvku svítit slunce. A pokud nemáte zahradu, neteskněte a vypěstujte si ji ve velké nádobě. Plody budou stejně lahodné, ale nebude jich tolik.
Co borůvkám zajistit, aby dobře rostly
Borůvkový keř není náročný, takže pokud jej zasadíte do lehké, dobře propustné a kyselé půdy, bude se mu dařit. Pokud máte jílovitou půdu, budete ji muset obnovit. V takové půdě by keř uhynul nebo by byl velmi malý a bez plodů. Přípravu není radno podceňovat, a pokud opravdu keři poskytnete tuto půdu, z jeho plodů se budete těšit dlouhé roky. Ovšem, i po dlouhé roky musíte půdu u kořenů mírně okyselovat.
Jakmile si koupíte keřík, vykopejte větší jámu. Na dno byste měli nasypat vrstvu hrubého štěrku pro možnost volného růstu kořenů a zadržení většího množství vody. Vykopanou zeminu byste neměli již používat, ale koupit vhodnější, určenou přímo pro borůvky. Popřípadě jej s novým substrátem smíchejte. Půdu bychom měli připravenou.
Správně hnojte, aby borůvka neuhynula
Ke svému růstu borůvky jednoznačně potřebují kyselost. A tu jim bezprostředně musíte zajistit. Na trhu je k dostání velké množství hnojiv určené přímo pro borůvky, takže bude stačit, když zajdete do zahradnictví, a tam si rozhodně vyberete. Takové hnojivo má pro borůvky velký význam. Dokáže podpořit správný růst a velkou úrodu. Také dokáže regulovat režim vody kolem kořenů.
Doporučujeme dbát i na to, aby hnojivo obsahovalo železo. Má velmi příznivý vliv pro plody. Hnojení provádějte vícekrát během vegetačního období. Začněte již v květnu a pokračujte stejně ve dvoutýdenních fázích, a to až do druhé poloviny června. Od června je tedy nutné vyměnit hnojivo za draslík, který pomůže keři v bezpečí přečkat zimní období. Při výběru hnojiva se raději poraďte, protože by nemělo obsahovat vápník a ani chlór, borůvkám by se nedařilo.