Jak pěstovat nekonečné množství hub doma v květináči nebo truhlíku? Návod na úspěch je jen jeden

                   

Dost možná jste na podobný recept už také narazili: stačí jen trocha obyčejných přísad, rozmixované klobouky hub a za pár měsíců je úspěch zaručen. Pěstování hub v truhlíku na parapetu je rozhodně lákavá představa, je však něco takového opravdu možné?

Stačí jen droždí a voda

Pokud chcete něco podobného vyzkoušet, opatřete si tři zralé plodnice (kloboučky) hub, 50 gramů kvasnic a čtyři litry vody. To vše rozmixujte a nechte přibližně dva týdny odstát. Měla by vám vzniknout směs, ze které stačí odebrat 200 mililitrů. Toto množství povařte a následně smíchejte se dvěma litry čisté vody. Gratulujeme – máte hotovo a můžete začít s pěstováním hub. Nebo ne?

iZdroj fotografie: Pixabay

Houby potřebují symbiózu s rostlinami

Ano, tento návod opravdu po internetu koluje. Není zcela zcela jasné, jak má aktivaci kvasinek nebo dokonce houbových výtrusů pomoci ono zmíněné povaření. Vysoké teploty totiž prospěšné kvasinkové bakterie (i živé výtrusy) spolehlivě zabijí. Nicméně návod radí, že stačí tuto směs přilít do truhlíku, kde již pěstujete nějaké rostliny. A můžete se těšit na úrodu.

Některé návody jdou dokonce ještě dál a doporučují konkrétní rostliny pro úspěšné pěstování – například lilie. Pravda je ovšem mnohem prostší. Vztahy mezi houbami a stromy či bylinami jsou poměrně složité. Podhoubí se vyvíjí řadu let a rozhodně ne v interakci s jakýmkoliv druhem rostliny. Hříbkům se kupříkladu nejlépe daří pod smrčky nebo modříny, křemenáče potřebují sousedství bříz atd. A ty v truhlíku opravdu nemíváme.

iZdroj fotografie: Pixabay

Chcete houby? Vytvořte si na zahradě les

Jiná situace nastává ve chvíli, kdy upustíme od pěstování hub v truhlících a přesuneme se přímo na zahradu. Pokud vám některý z jejích rohů zabírají mladé duby, břízy nebo třeba buky, můžete se o pěstování hub pokusit zde. Zapomeňte ale na kvasnice nebo nějaké převařování. Kloboučky zralých hub jednoduše rozmixujte s vodou a nalijte přímo ke kořenům stromů.

Pro lepší uchycení mycelia můžete donést z lesa také trochu hrabanky. Pokud máte doma duby, zamiřte do dubiny, u buků do bučiny apod. Nezapomeňte také celé místo zbavovat plevele a pravidelně zalévat jemným kropením (napodobujte déšť). Po několika letech u vás skutečně mohou houby začít růst. Nebuďte však zklamaní, když se to nepovede. Jak jsme již řekli, vztah mezi houbami a rostlinami je složitý.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dřevokazné houby jako sázka na jistotu

Máte doma čerstvé pokácené kmeny jabloní, olší, slivoní, buků apod.? Pak se můžete pustit do pěstování hub dřevokazných, které se přece jen v zahradách ujímají snadněji. Patří sem například lesklokorka lesklá, hlíva ústřičná apod. Rozmixované plodnice stačí nalít do vyvrtaných otvorů ve dřevě a čas od času celý kmen navlhčit. Koupit lze i hotovou sadbu. Za rok až dva se při příznivých podmínkách můžete těšit na chutnou sklizeň.

Ještě jednodušší je pěstování žampionů. Vyzkoušejte to podle podrobného návodu
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články