Ostružiník (Rubus) je ovocný keř z čeledi růžovitých s černými chutnými plody. Abyste se ale těchto sladkokyselých plodů dočkali, musíte provést správný podzimní řez. Zaručíte si tak bohatou sklizeň a ochranu před plísňovými chorobami. Usnadní vám také samotné provedení sklizně. S tímto řezem, který je snadný a rychlý, můžete začít ihned po sklizni.
Odstraňte všechny dvouleté výhony
Prvním krokem při podzimním řezu ostružiníku je odstranění všech loňských výhonů. Jedná se o ty výhony, ze kterých jste letos sklízeli plody. Vyřežte je těsně u země a poté zhodnoťte výhony, které na rostlině zůstaly. Pokud je rostlina silná a zdravá, ponechte jí 6 silných jednoletých výhonů. Co se týče těch slabých, odstraňte je.
O zbylé jednoleté výhony je třeba se postarat. Ty mají v tomto období přibližně 4–6 metrů a je potřeba je zkrátit na 2–3 metry. Ostružiník bude na těchto výhonech další rok plodit, takže pokud byste je nechali delší, rostlina by vytvořila po celé jejich délce květy a následně plody, které by nezvládla uživit. Sklizeň by tedy i tak byla malá a rostlina by se stala náchylnější vůči nejrůznějším onemocněním.
Zařiďte dostatečný přísun vzduchu
Dále se postarejte o zkrácení postranních výhonů, a to na 2–3 očka. V příštím roce z nich vyraší letorosty, které zaplodí. Tento krok můžete nechat i na příští jaro těsně před tím, než začnou rašit pupeny. Po řezu budou mít všechny výhony dostatek světla a vzduchu, takže budou krásně plodit a budou více chráněné před chorobami.
Po seříznutí výhony připevněte k vámi vybrané vodorovné opoře. Použít můžete drátěnku nebo bambusové tyče. Uvažte je tak, aby se žádné výhony nepřekrývaly a měly dostatek prostoru. Pokud jste ponechali 6 jednoletých výhonů, uvažte 3 z nich na levou stranu a 3 na pravou. Postupujte tak, aby byly uvázány ve třech stupních nad sebou.