Podzimní čištění květináčů má svá pravidla. Zamezte přenosu chorob i škůdců domácí cestou

                   

Víte, jak se správně starat o květináče, aby vždy vydržely v dobrém stavu až do nové sezóny? Postarejte se o správný vývoj rostlin díky této nenápadné aktivitě. Rozhodně se totiž nevyplácí uložit květináče do kumbálu nebo zahradního domku nevyčištěné. Můžete si totiž zadělat na mnoho problémů.

Květináče nejdříve dobře odmočte

Naložte je do teplé vody. Nezáleží na tom, zda jde o keramické nebo plastové kousky. Tento postup pomůže odmočit většinu úporné špíny a další čištění bude poté opravdu nenáročné. Pokud chcete, můžete do vody přidat i trochu obyčejného mýdla, ale není to vůbec nutné. Teplá voda bohatě postačí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Bělidlo si poradí se všemi zárodky chorob

Jakmile máte hotovo, zbavte květináče všech nežádoucích mikroorganismů. K tomu vám skvěle pomůže ocet nebo bělidlo. To v případě, že jim chcete vrátit původní barvu. Vezměte si kartáč a rukavice a za pomoci těchto prostředků květináč důkladně omyjte zevnitř i zvenčí. A jak vrátit květináčům původní lesk?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vsaďte na lněný olej nebo jakýkoliv jiný, který běžně používáte v kuchyni. Namočte do něj bavlněnou textilii a dobře s ní přetřete vnější stranu květináče. Uvidíte, že i ten nejstarší květináč bude vypadat zase jako ve chvíli, kdy jste si ho přinesli domů z obchodu. Za trochu námahy to tedy rozhodně stojí.

Jak květináče bezpečně uložit

Než jim vyberete definitivní místo pro zimní odpočinek, rozhodně je nechte pořádně vysušit. Jinak by mohly popraskat, nebo by se na nich dokonce rozmohla škodlivá plíseň. Na jaře je pak stačí jen vzít a opět do nich zasadit květiny, bylinky nebo třeba zeleninu. Uvidíte, jak skvěle se jim tam bude dařit.

Také květináče před zimou čistíte, nebo je jen obyčejně ukládáte do sklepa?

Domácími prostředky můžete vyčistit i mnoho dalších věcí. Vyrobte si tento skvělý domácí čistič
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články