Nenechte svou zahradu zahálet – i na podzim můžete vysadit spoustu zeleniny, ale i stromy nebo květiny

                   

Výsadba rostlin není vyhrazena jen pro jaro. Zajímá vás, co můžete zasadit na podzim? Pak vás dost možná překvapí, když vám řekneme, že téměř cokoli. Pro některé rostlinné druhy jde dokonce o nejvhodnější období. Seznamte se se třemi typy rostlin, které je skutečně vhodné vysazovat na podzim, protože jim to co do kondice opravdu prospívá. Budou vám tak dělat parádu nebo přinášet užitek už příští rok.

Kdy a jak na podzimní výsadbu

I když máme tendenci srovnávat podzimní výsadbu s tou jarní, není tomu tak. Hlavní výhodou podzimu je fakt, že půda na záhonech má optimální teplotu. Je totiž vyhřátá ještě od letního sluníčka a my tedy nemusíme čekat, až se oteplí. Podzimní počasí je v rovnováze. To znamená, že denní teploty nejsou příliš vysoké a noční zase nebývají příliš chladné. A to mnohým druhům rostlin značně vyhovuje.

iZdroj fotografie: Pixabay

A abychom nezapomněli, na podzim také obvykle nemíváme tolik problémů s nejrůznějšími nemocemi a škůdci. A do kdy je vhodné rostliny vysazovat? V zásadě se dá říct, že až do chvíle, dokud nepřijde období intenzivních dešťů. To bývá zhruba v polovině listopadu, leckdy ještě později. Stále tedy máme ještě spoustu času na jakoukoli výsadbu. A co tedy zasadit? Možností je celá řada.

Macešky rozzáří podzimní záhony

Chcete svou zahradu doslova rozzářit barvami? Pak vsaďte na macešky. Jsou opravdu odolné a poperou se i s mrazem. Podzim je pro jejich výsadbu ideální, protože půda je stále relativně teplá. Jen tohle však maceškám nestačí, potřebují mít také šest až osm hodin slunečního světla. Pokud jim to dopřejete, porostou i v chladnější části roku a velmi brzy na jaře opět vykvetou. Sázet by se měly zhruba do konce října.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výsadba cibulovin na podzim

Chtěli byste, aby se vaše zahrada doslova koupala v jarních barvách? Pak nezapomeňte svěřit půdě všechny cibuloviny. Květiny, které intenzivně kvetou v jarních měsících, totiž potřebují poměrně dlouhé období růstu. Takže pokud je vysadíte na podzim, dáte jim takového času více než dost. Nenechte se mýlit – značná část tohoto období probíhá pod zemí. Bez řádně vyvinutého kořenového systému vám totiž nevykvete ani tulipán, ani sněženka.

Druhy zeleniny vysazované na podzim

Ale vsadit lze i na nejrůznější chutné druhy zeleniny. Mnohým z nich se totiž daří i v pozdním podzimu. Jde například o kapustu, mrkev, zelí, salát, ředkvičky nebo oblíbený špenát. I když je pro jejich výsadbu doporučován zejména srpen, který jim umožní plodit až do prvních mrazů, chybu neuděláte ani teď. Kromě toho je podzim je také skvělým obdobím pro výsadbu nových stromů a keřů a samozřejmě také trvalek.

Macešky se na vaší zahradě uplatní po celý rok. Naučte se, jak o ně správně pečovat od výsadby až po střih po odkvětu
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články