Odstraňte prach z chlupatých listů africké fialky. Zaručený postup našich babiček ocení i další pokojovky

                   

Africká fialka (Saintpaulia ionantha) pochází z jihovýchodní Afriky. Navzdory svému názvu ovšem není příbuzná se starou známou fialkou z našich lesů a strání, ale mnohem spíše s tořivkou a gloxinií (je to i stejná čeleď). Na světě najdeme asi 3 000 odrůd afrických fialek, jež se od sebe liší vzhledem květů a listů. Jedno však mají všechny společné – jemně chlupaté listy, na nichž se s oblibou usazuje prach. A co si s ním počít?

Africká fialka má různé listy

Pokud odhlédneme od jejích květů, může nás potěšit právě i svými listy. Bývají dvou nebo vícebarevné, zoubkované apod. A na trhu existují i odrůdy s načervenalými listy a také zcela bílé, nebo dokonce žlutolisté. Velmi oblíbené jsou i velmi bohatě kvetoucí miniatury, které se vejdou na jakýkoli parapet. Dokážou kvést téměř po celý rok a s jejich pěstováním bude mít úspěch každý, kdo dokáže dodržet několik základních pravidel.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jak odstranit prach z africké fialky

Ale jen správná péče ohledně umístění, substrátu a zálivky nestačí. Africkou fialku je třeba chránit před vnějšími faktory. Sem se počítá zejména prach, který se na jejích listech rád usazuje. Přílišné namáčení v oblibě nemá. Mnohem lépe proto uděláte, když si k ruce vezmete jemný kartáček a všechny listy opatrně otřete. Stejný postup lze uplatnit i na kohlerii, rýmovník a další rostliny, z nichž není možné kvůli chloupkům prach jednoduše otřít.

Jak pěstovat africkou fialku

Pamatujte si, že potřebuje především hodně rozptýleného světla. Nejlepší jsou proto pro její pěstování parapety východních či severních oken. Pokud rostliny naopak nebudou mít dostatek přirozeného světla, lze je přisvítit i uměle, nevadí jim to. A pozor, jde o polopouštní rostliny, proto po celý rok vyžadují relativně stálou teplotu vzduchu. Ta by se měla pohybovat mezi 18–22°C.

iZdroj fotografie: Unsplash

Substrát pro africké fialky

Aby se těmto květinám dařilo, potřebují tu správnou zeminu. Vsaďte na směs složenou z běžné listové zeminy, rašeliny a hrubého písku (a to nejlépe v poměru 1 : 1 : 1). Je možné vsadit také na směs lehké zeminy, rašeliny a perlitu (opět v poměru 1 : 1 : 1). Tento substrát nikdy příliš nesesedá a díky tomu poskytuje kořenům správné množství vzduchu. Reakce pěstebního média by měla být při správné přípravě vždy neutrální nebo mírně alkalická. Jedině tak se bude africká fialka cítit dobře.

Zabydlela se na vašem parapetu africká fialka (Saintpaulia ionantha), nebo máte jiné favority?

Nedaří se vám pěstování afrických fialek? Vytvořte si jejich 3D model z gumiček
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články