Ať už máte jen malou předzahrádku, větší pozemek, nebo dokonce sad, měli byste vědět, jak ochránit všechny své květiny, keře i stromy. Neberte mráz na lehkou váhu, protože když jej podceníte, můžete hned příští rok narazit na malou úrodu, nebo dokonce uhynutí některých rostlin.
Vykopávání některých rostlin
Pozorně sledujte předpověď počasí a nenechávejte svou práci na poslední chvíli. Existují totiž rostliny, převážně ty, co rostou z cibulek, které potřebují vykopat ještě před prvními mrazy. Když necháte tyto rostliny v zemi, mohou uhynout postupně nebo ihned. Další rok se to projeví úplnou ztrátou rostliny nebo jejím výrazným zeslábnutím. Stejné je to také u některých druhů zeleniny.
Připravte rostliny na zimu
V létě vám buď rostlina přinášela bohaté plody, nebo vás těšila krásnými květy. Teď je řada na vás, abyste ji opět pomohli se zotavit. Zbavte jí starých květů, suchých větví a dalších uhynulých částí. Tím rostlinám dodáte sílu, a dokonce i výživu.
Zateplení rostlin
U rostlin, které vyžadují ochranu před mrazem, využijte materiál, který jim pomůže. Sláma, kůra, rašelina a mnoho dalších dokáže zachránit mnoho druhů rostlin. Nezapomeňte je však zateplit včas, protože v zimě už může být pozdě.
Dostatečné zalití půdy
Půda by před začátkem zimy měla být dostatečně vlhká. Nebojte se tedy rostlinu zalít tak, aby celých třicet centimetrů půdy bylo vlhkých. Zakryjte poté rostlinu zateplovacím materiálem a nechte ji na zimu odpočívat. Voda, kterou bude přijímat z půdy, jí bude bohatě stačit. Není třeba ji zvlášť zalévat.
Ochrana před plísněmi a houbami
Ve vysoké trávě a na bylinách, které rostou více do výšky, se rádi drží plísně a houby. Proto v říjnu nebo ještě v listopadu vždy posekejte vyšší trávu, abyste své rostliny ochránili. Trávu naházejte na kompost a nechte ji ležet klidně celou zimu.