Právě teď aplikujte těchto 6 pravidel pro kvetení vánočního kaktusu a zaručeně budete o svátcích slavit úspěch

                   

Váháte nad tím, jak pěstovat vánoční kaktus (Schlumbergera Buckleyi)? O Vánocích je v obchodech velmi populární, a navíc obvykle za nízkou cenu. Není tedy divu, že si tuto pokojovou rostlinu s krásnými květy pořizuje téměř každý milovník zeleně. Ovšem přivést tohoto krasavce k opětovnému kvetení – to je už docela jiná disciplína. A čím začít?

Vybírejte si vánoční kaktus správně

Pro začátek je třeba zmínit, že v obchodech často najdete i tzv. falešný vánoční kaktus (Schlumbergera truncata). Pěstuje se velmi podobně, ovšem s jednou významnou změnou – kvete už na konci podzimu, takže se všemi opatřeními je třeba začít přibližně o dva měsíce dříve, jinak se vám nezadaří.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pěstování vánočního kaktusu v květináči

Nikdy ho nesázejte do velkých nádob. Naopak, vyhovuje mu spíše menší květináč, díky němuž ho můžete přenášet z místa na místo. Mnohem důležitější je v tomto ohledu propustná kvalitní zemina. Přesazování by pak mělo probíhat každé dva až tři roky. Častější výměna substrátu a nádoby by naopak mohla vývoj vánočního kaktusu zpomalit a zcela eliminovat jeho kvetení.

Teplota pro kvetení vánočního kaktusu

Při pěstování Schlumbergera Buckleyi by teplota ani v období odpočinku nikdy neměla klesnout pod 10 °C. V ideálním případě by měl odpočívat v prostředí, kde teplota nepřesahuje 15 °C. Pokud doma takové podmínky nemáte, umístěte ho na terasu nebo na balkon. Skvělým tipem je také zimní zahrada.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Světlo hraje při kvetení zásadní roli

Obecně platí, že vánoční kaktus v přírodě roste spíše na stinných místech. Nesmíte ho tedy vystavit přímým slunečním paprskům a spíše ho, pokud možno, ukrýt do stínu jiných pokojovek. Jedině tak je možné zajistit optimální podmínky nezbytné pro zdárný vývoj květů. Na okenním parapetu mu to obvykle příliš nesvědčí.

iZdroj fotografie: Pixabay

A jaké rostliny se pro jeho zastínění hodí? Vybírejte takové, které vytváří velký baldachýn listů a zároveň jim vyhovují podobné podmínky. Skvělým tipem je například lopatkovec (Spathiphyllum), zamioculcas (Zamioculcas zamiifolia), monstera skvostná (Monstera deliciosa), fíkus drobnolistý (Ficus benjamina), dračinec (Dracaena) alias dracena apod.

Vhodná zemina podpoří vývoj rostliny

Jak už bylo řečeno výše, substrát musí být propustný, výživný a vynikající kvality. Vánočnímu kaktusu vyhovuje především ten s vyšším obsahem rašeliny, provzdušněný pískem nebo štěrkem. Cílem tohoto složení je zabránit nebezpečné stagnaci vody, která způsobuje hnilobu kořenů, což je hlavní příčinou úhynu rostlin v domácích podmínkách.

Jak na správné zalévání kaktusů

Pouštní rostliny mají skvělou schopnost uchovat ve svých pletivech velké množství vody na horší časy. A této své vlastnosti se neumí vzdát, takže přeléváním jim neprospějete, spíše naopak. Vánoční kaktus tedy zalévejte až tehdy, kdy půda začne v horní části vysychat. Přesvědčit se o tom můžete prstem nebo dřevěnou špejlí.

Hodily se vám naše tipy pro pěstování vánočního kaktusu?

O vánoční kaktus se nezapomeňte správně postarat i po odkvětu, vyžaduje především odstranění suchých květů
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články