Jak používat ocet v domácnosti – lepší čisticí prostředek nenajdete, ovšem některým věcem může i vážně ublížit. Na co si dát při jeho použití pozor?

                   

Ocet je možné, i přes jeho nepříjemně páchnoucí odér, bez nadsázky považovat za univerzální úklidový prostředek v domácnosti. A na co všechno se hodí? Pokud chcete svůj byt udržovat v čistotě po všech stránkách ekologicky a samozřejmě také ekonomicky, určitě byste neměli tohoto šikovného pomocníka minout. Poradíme vám, jaké je jeho nejlepší využití, a zároveň upozorníme na to, co byste s ním opravdu čistit neměli.

Ocet pomůže proti skvrnám od trávy

Zašpinili jste venku oblečení? Nevadí, smíchejte jeden díl bílého octa se dvěma díly vody. Poté vzniklý roztok pomalu nalijte na skvrnu a jemně ji mněte čistým hadříkem. Postup opakujte, dokud se všechny nečistoty nevyplaví. Nakonec oblečení vyperte jako obvykle. Mimochodem, do pračky se vyplatí nalít trochu octa během každého praní. Skvěle dezinfikuje a také přírodním způsobem obnovuje zářivou barvu oblečení.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Ocet si poradí i s pesticidy

Bakterie a zbytky pesticidů se nacházejí na slupce snad každého kusu ovoce a zeleniny z obchodu. Běžnou vodou je ale neodstraníte. Co tedy s tím? Pomozte si jednoduchým, ale účinným octovým roztokem. Smíchejte ve vhodné nádobě tři díly vody s jedním dílem obyčejného nebo ještě lépe bílého octa. Směs nalijte do rozprašovače a ten postavte ke dřezu, aby byl vždy po ruce. V případě potřeby roztok aplikujte a poté opláchněte vodou.

Obyčejný ocet na mytí oken

Proč byste během obyčejného mytí oken utráceli za drahé a ekologické čisticí prostředky, když je možné k témuž účelu jednoduše použít ocet? Stačí si připravit šikovný roztok na čištění. Smíchejte:

  • dvě polévkové lžíce octa
  • a 3,5 litru vody.
iZdroj fotografie: Pixabay

Nakonec tuto hotovou směs přelijte do rozprašovačů. Hodí se nejenom na mytí oken. Protože dobře dezinfikuje, lze ho použít i pro čištění koupelny nebo třeba kuchyně. Ale jak ho aplikovat na okna? Rozetřete ho po sklech osvědčeným novinovým papírem, skla umyjte a nakonec doleštěte.

Řešení problému s ucpaným odpadem

I v tomto případě je ocet nenahraditelný. Jednoduše do ucpaného odtoku nasypte vrchovatý šálek obyčejné jedlé sody a tu poté přelijte šálkem octa. Pozor, vše bude stříkat a pěnit, takže otvor ve vaně nebo dřezu rychle zakryjte špuntem (a pro jistotu čištění provádějte v rukavicích). Nechte vše 5 minut odstát, poté odtok důkladně propláchněte horkou vodou. PH obou látek totiž skvěle rozpouští mastnotu a horká voda pomáhá odstranit nečistoty.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Kde ocet raději nepoužívat

Nikdy si ho neberte k ruce na čištění přírodních povrchů. Kyselina octová je totiž může snadno poškodit. A to platí především pro žulové a mramorové podlahy a samozřejmě také pro dřevo nebo obklady z přírodního kamene. Nepoužívejte ho ani k čištění vajec, protože kyselina bude interagovat se skořápkou (resp. s v ní obsaženou bílkovinou).

Nehodí se ani pro čištění povrchu žehličky. Zde je ve hře riziko, že kyselina může poškodit vnitřek konstrukce. Při čištění oblečení se nesnažte octem vyčistit skvrny od ovoce, zmrzliny, syntetických barev, propisky, fixy nebo také krvavé skvrny. Na ty vám ocet nepomůže a zbytečně byste tak narušovali textilní vlákna. Navíc by se mohly nečistoty do materiálu „zažrat“ ještě hlouběji. A to je něco, co byste zcela jistě nechtěli.

Používáte doma ocet pro běžný úklid také?

Zajímá vás, jako bouřlivá umí být reakce octa se sodou? Vyzkoušejte si to dřív, než se pustíte do úklidu
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články