Nutná ochrana pro ovocné stromy v půlce listopadu. Do jara nepřežijí, pokud jim neposkytnete patřičnou ochranu

                   

Bělení je způsob ochrany stromů, který používali už naši dávní předkové. Jde o aplikaci vápenného mléka na kmeny dřevin. To je pak ochrání před mrazem a teplotními výkyvy, které mají za následek praskání rostlinných pletiv, a tak i větší šanci napadení škůdci a houbovými nebo bakteriálními chorobami.

Poděkují vám hlavně meruňky

Vápenné mléko se používá pro ochranu mladých dřevin a ovocných stromů, které disponují hladkou kůrou. Právě ty jsou náchylné vůči nízkým teplotám. Obzvlášť citlivé jsou pak meruňky, jabloně nebo třešně. Přípravek si můžete namíchat sami doma. Budete potřebovat jen hašené vápno (hydroxid vápenatý) a vodu. Komponenty smíchejte tak, aby vznikl 20% roztok. Pro lepší přilnutí k povrchu kůry můžete přidat trochu zeminy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Důležité je vybrat vhodný den

Nátěr byste měli provádět v podzimní den, kdy:

  • nebude příliš svítit slunce,
  • teplota neklesne pod 0 °C
  • a bude sucho.

Ze stromu nejprve odstraňte starou kůru a odumřelé větve. Přípravek na kmen nanášejte buď štětcem směrem zezdola nahoru, nebo postřikovačem. Druhý ze způsobů je efektivnější, protože tak se vápenné mléko dostane do každé škvírky v kůře.

Nepodceňte ochranu před patogeny

Kromě ochrany před mrazem vápenné mléko brání houbovým patogenům v napadení stromu. Pokud chcete jeho fungicidní účinky zvýšit, můžete do něj přidat různé chemické přípravky. U každého ale musíte dbát na správné dávkování a důkladně si přečíst příbalový leták. Vyzkoušejte jednu z těchto tří metod přípravy stromového bělidla s přídavkem síranu měďnatého.

iZdroj fotografie: Unsplash
  1. 2,5 kg hašeného vápna zalijte 10 l vody. Poté přidejte 500 g síranu měďnatého a 200 g zahřátého truhlářského lepidla.
  2. Místo hašeného vápna použijte křídu. 2 kg tohoto materiálu rozpusťte v 10 litrech vody. Přidejte 400 g síranu měďnatého a 100 g kaseinového lepidla a pečlivě promíchejte.
  3. 1 kg vápna zalijte 8 l vody. Přidejte 1 kg hnoje, 200 g síranu měďnatého a zamíchejte.

Nezapomeňte ani na žravé škůdce

Dalším faktorem ohrožujícím stromy jsou hlodavci a zajíci, kteří ve velkém pojídají jejich kůru. Pokud ale vápenné mléko obohatíte o pár dalších přísad, můžete tyto zubaté záškodníky zastavit. Vápno o hmotnosti 2 kg zalijte 10 l vody. Přidejte 500 g síranu železitého, 1 polévkovou lžíci kyseliny karbolové, 30 g nastrouhaného mýdla a 1 kg hnoje. Vše důkladně promíchejte.

Používáte i vy vápenné mléko pro ochranu ovocných stromů?

Ovocné stromy také potřebují pravidelný řez, zejména ty staré
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články