Téměř každá domácnost nyní disponuje okna plastovými, které mívají skvělé izolační vlastnosti. Na rozdíl od těch dřevěných mají také v podstatě neomezenou životnost. Mnoho lidí však zapomíná na to, že je v některých případech nutné přistoupit k přenastavení oken na takzvaný zimní režim, který zabrání proniknutí chladu do bytu určitými netěsnostmi. Poradíme vám, jak na to.
Nastavení zimního režimu u plastových oken
Dle tohoto návodu můžete okna přenastavit na zimní režim i sami:
- V první fázi si připravte šestihrannou kovovou kličku k utěsňování.
- Pomocí kličky pak otočte oblast na horní straně okna (v rámu) zprava doleva.
- Tím v podstatě přenastavení na zimní režim dokončíte.
Většinou jsou plastová okna již při dodání firmou na zimní režim nastavena. Ten můžete s klidem ponechat během celého roku. Vaše okna tak budou lépe těsnit.
Jaké faktory ovlivňují těsnost oken?
Nyní si pojďme říct, jaké faktory ovlivňují správnou těsnost oken. V první řadě má určitý vliv na kování v rámu dlouhodobě otevřené okno, což jej více zatěžuje. Ve výsledku se tak můžete potýkat s nedoléháním okenního rámu. Někteří lidé dokonce na otevřené okno věší oblečení. To může okno také zbytečně zatěžovat, tudíž ztrácí své přirozené těsnící schopnosti.
Důležité je rovněž vybírat si při instalaci oken skutečné profesionály, kteří zajistí, že rámy budou dokonale přiléhat. Netěsnosti totiž mohou znamenat problém. Zbytečně vám tak uniká v zimních měsících teplo z interiéru, což je v podstatě neekonomické.
Jak zlepšit těsnost oken?
Pokud jste okna přenastavili na zimní režim, a přesto nepřiléhají, jak mají, je potřeba se zamyslet nad tím, zda je gumové těsnění opravdu v pořádku (možná potřebuje obměnit). Tento proces buď zvládnete sami, nebo lze přivolat odborníka. V profukujících oblastech je možné také umístit tmelící hmotu, či je vhodné zakoupit textilní utěsňovače, které zajistí, že nebude docházet k únikům tepla z domácnosti. A v nejzazším případě lze okna i kompletně vyměnit za nová.