Vraťte lesk svým oblíbeným šperkům. Klenotník ukázal domácí čištění, které odstraní i letité nánosy špíny

                   

I když si myslíte, že své šperky maximálně šetříte a důkladné čištění po několika týdnech nošení tedy nepotřebují, není tomu tak. Zlato samo o sobě je sice velmi odolným kovem, ovšem při zpracování šperků se k němu z mnoha důvodů přidávají i jiné kovy (ve hře je například dosažení požadované barvy nebo tvrdosti). A ty tolik odolné nebývají, kromě běžného znečištění tak ke slovu přichází i oxidace.

Černání zlata není trvalé

Směs kovů tedy reaguje nejenom s prachem a potem, ale také se škodlivinami ve vzduchu. A neprospívají jí ani nejrůznější parfémy nebo tělová kosmetika (jako například tělové mléko, kterým se každý den mažete). Ale nebojte se – i když černání šperků vypadá hrozivě, nejde o trvalý stav. S šikovnými postupy je možné všechny nečistoty dostat i z těch nejhůře přístupných míst. Má to však svá pravidla.

Abyste šperky nechtěně nepoškodili, musíte se soustředit především na to, čím je čistíte. Zapovězeny jsou například silně kyselé a dlouho působící složky. Všeobecně platí, že se i při tom největším znečištění vyplatí začínat těmi nejšetrnějšími metodami a teprve postupně „přidávat na síle“. Budete tak mít jistotu, že své šperky omylem nepoškrábete nebo nenaleptáte, což by v budoucnu vedlo k rychlému znečišťování a také k mnohem obtížnějšímu čištění.

Vyčištění šperků prostředkem na nádobí

Na běžnou údržbu nebo v případě, že se rozhodnete vyčistit šperky z obchodu před prvním nošením, vám skvěle postačí obyčejný prostředek na nádobí. A jak ho použít? Připravte si:

  • 1 lžíci tekutého prostředku na nádobí,
  • půl lžičky jedlé sody
  • a dvě sklenky vlažné vody.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Do tohoto roztoku šperky namočte a počkejte asi půl hodiny, víc obvykle není třeba. Nakonec je opatrně vyjměte a dočistěte jemným kartáčkem. Může jít o ten na ruce nebo například o jemný kartáček na zuby. Jeho štětiny se dostanou do všech nedostupných míst a vydolují odtud i tu nejzažranější špínu. Nakonec čištěné předměty jemně osušte papírovým ubrouskem a následně je nechte uschnout na vzduchu.

Jak vyčistit zlato jedlou sodou

Další možností je samostatné použití jedlé sody. V tomto případě se používá pasta, jež se vtírá do velmi členitých šperků nebo do těch složených z opravdu drobných komponentů. Jednu lžíci vody smíchejte se stejným množstvím jedlé sody. Směs naneste na jemný hadřík (nejlépe z mikrovlákna), vložte šperk a jemnými pohyby pastu vetřete do celého jeho povrchu. Poté vám už stačí šperk jen opláchnout vodou a jemně osušit.

Začernalé zlato obnoví citronová šťáva

Působení kyselých složek na drahé kovy může být trochu nebezpečné, takže si pečlivě pohlídejte to, jak dlouho si vaše šperky v takové lázni pobudou. Při čištění starších šperků, které dlouhou ležely ve šperkovnici, jde však o neocenitelného pomocníka. Šperk jednoduše citronovou šťávou pokapejte na vhodné podložce, nechte několik minut působit a poté opět dočistěte kartáčkem. Bude jako nový.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Na lesk platí denaturovaný líh

Nejsou vaše šperky ještě příliš znečištěné, ale přesto máte pocit, že by si zasloužily o něco více lesku? Pak není nic jednoduššího než použít denaturovaný líh. Jednoduše je do něj ponořte, nechte několik minut působit a poté dočistěte hadříkem z mikrovlákna. O extra lesk se pak postará vinný ocet. Šperky v tomto případě zasypte jedlou sodou, poté je přelijte vinným octem a ihned vyleštěte hadříkem, který jste předtím namočili ve světlém pivu.

Čištění zlata zubní pastou

Existují i další prostředky, které se k čištění drahého kovu hodí. Ovšem najdeme i ty stojící na druhé straně spektra – jako například oblíbenou zubní pastu. Pokud jste doteď čistili šperky s její pomocí, pak na to rychle zapomeňte. Obsahuje abrazivní složky, které mohou šperky nepříjemně poškodit. A nezáleží na tom, na jaký druh vsadíte – tuto nepříjemnou vlastnost mají skoro všechny, včetně těch dětských.

Jak obnovit lesk drahých kamenů

Jen málokdy však máme pouze samotný šperk z čistého zlata nebo stříbra. Mnohem oblíbenější jsou totiž varianty s drahými kameny. A jak vrátit lesk jim? Postačí vám k tomu vlažná voda a jemné mýdlo. Šperk nejprve namočte a poté přes kámen přejíždějte jemným kartáčkem tak dlouho, dokud se nezbaví usazené krusty nečistot. Navíc si tímto způsobem poradíte i s jemným poškrábáním. S tím větším však budete muset do zlatnictví.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jak doma vyčistit perly

Docela jinou techniku je však třeba použít na čištění perel. Ty jsou nejnáchylnější k použití nevhodných prostředků. Pokud nechcete vsázet na drahé čističe, protože máte doma například je jeden perlový přívěsek, pak pro vás existuje jediná další možnost – dětský šampon. Šperky vložte do měkkého hadříku, zakápněte šamponem a velmi jemně je třete. Samotné perly pak můžete ještě dočistit opravdu jemným kartáčkem.

Jakými způsoby čistíte své oblíbené šperky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články