Nechcete hnojit své orchideje chemií? Nemusíte. Raději si doma vyrobte perfektní hnojivo z jinak běžně vyhazovaného odpadu. Skvěle vám poslouží například kávová sedlina, slupky z banánů nebo docela obyčejná voda z brambor. Důležité je jen jedno – správné dávkování, které se postará o to, aby byly orchideje vždy zásobeny živinami v optimálním množství a poměru. A jak si tedy jednotlivá hnojiva připravit?
Orchidejové hnojivo z kávy
Zbytky z kávovaru běžně končí v koši nebo na kompostu, tak proč je tentokrát nevyužít trochu jinak? Příprava hnojiva ze zbytků kávy není nijak složitá. Budete potřebovat jen:
- 100 g kávové sedliny
- a 3 litry vody.
A jak na to? Po uvaření kávy stačí sedlinu ihned použít k přípravě hnojiva, nebo ji usušit třeba na jemném sítku (jinak by mohla zplesnivět) pro pozdější použití. Zalitou kávovou sedlinu nechte 4 až 5 hodin odležet. Poté sedlinu přeceďte a vzniklé hnojivo nalijte do větší mísy nebo kbelíku. Sem vložte květináč s orchidejí tak, aby se rostlině nenamočily listy. Asi po 20 minutách orchidej vyjměte, nechte okapat a vraťte ji na obvyklé místo. Takto hnojte jednou měsíčně.
Kávová sedlina je opravdu bohatým zdrojem minerálních látek, především pak draslíku, fosforu a hořčíku. A lze ji také použít přímo – tedy každé 2 až 3 týdny ji zamíchat v malém množství přímo do zeminy. Tak orchideje skvěle pohnojí a jako bonus upravuje i strukturu substrátu a postará se o jeho vzdušnost, mírnou kyselost a dobrou absorpci vody, což běžným pokojovým orchidejím svědčí.
Příprava hnojiva z banánu
I banánová slupka je doslova nabitá prospěšným živinami. Stačí jedna jediná, kterou necháte v litru vody vylouhovat přes noc. Poté roztok přeceďte, přidejte dalších 5 litrů vody a rostlinám připravte vodní lázeň tak, aby voda s výluhem z banánové slupky dosahovala asi do 1/3 výšky květináče. Orchideje nechte namočené několik hodin (klidně i celou noc). Poté je vyjměte, nechte okapat a vraťte na parapet.
Provádějte každých 14 dní během vegetační sezóny. Slupka z banánu obsahuje hodně draslíku a fosforu. Ale nechybí v ní ani hořčík, vápník a další cenné minerály. Ty napomáhají především k lepšímu nasazení poupat a také k bohatšímu a delšímu kvetení. Květy tedy na stvolu mnohem déle vydrží, a navíc budou jejich barvy o něco sytější a zářivější, což každý milovník orchidejí dozajista ocení.
Voda z brambor jako zdroj živin
I voda zbylá po uvaření brambor je extrémně bohatá na minerální látky. Lze v ní najít mimo jiné i hodně draslíku a také škrob. Vyživí rostliny, obohatí substrát v květináči a přispěje ke zlepšení jeho struktury. Nejvíce se toto hnojivo uplatní během kvetení. Abyste však mohli vodu z brambor použít jako zálivku, nesmíte ji před vařením osolit. Slaná voda se k zálivce nehodí, pro rostliny může být dokonce značně škodlivá. Toto hnojivo lze použít jednou na 3 až 4 týdny.
Dobré rady pro hnojení orchidejí
Na suchou půdu a pro silně oslabené rostliny se použití klasického hnojiva nedoporučuje. V tomto případě je vhodné použít spíše osvědčené listové regenerátory. Z těch domácích jde například o pivo, kterým stačí listy potírat jednou týdně. U čerstvě přesazených orchidejí je pak vhodné první hnojivo aplikovat až s dostatečným odstupem, tedy přibližně po jednom měsíci po výsadbě. Předejdete tak poškození kořenů.
Jaká hnojiva používáte pro své orchideje vy?